Zprávy

Vodopád ve Výpadu je před dokončením. Příští týden ho čekají první zkoušky!

Hotová stavební část a téměř hotová technologie. Příští týden první zkouška provozu. Tak na tom momentálně je obnovovaný olomoucký vodopád v Bezručových sadech.

Obnovený vodopád bude mít větší nádrž než původní. Jsou na ní i stupínky k sezení... / Foto: mmol

"Hotová je nádrž a jímka, téměř hotová je i technologie, tedy armatury potrubí a čerpadlo. Teď se buduje elektrická přípojka,“ uvedl technický náměstek Výstaviště Flora Olomouc Jiří Svačinka.

Voda bude nahoru vytlačována v podzemí umístěným čerpadlem přes výtlačné potrubí, nad skaliskem vyteče a bude stékat dolů do nádrže. Výtlačné potrubí by ještě mělo dostat krycí nátěr, aby lépe splývalo se skálou, po níž vede. Prostor nad nádrží bude obložen kameny.

Už příští týden by se měla uskutečnit zkouška funkčnosti. „Následovat pak bude kompletní dokončení vodopádu a zemní práce v jeho okolí, aby i celek působil esteticky. Hotové dílo by mělo být předáno 13. srpna,“ řekl investiční náměstek primátora Martin Major. Už nyní byla od náletových dřevin a trávy vyčištěna hradba a skála okolo vodopádu, na podzim bude totéž provedeno na podstatně větším úseku hradeb od Kosinovy ulice až po schodiště na Filozofickou fakultu Univerzity Palackého.

Zatím není definitivně určeno, jak často bude vodopád v provozu. „Určitě to ale bude častěji, než býval spuštěný původní vodopád, který tekl jen při floristických výstavách a v létě snad i o víkendech,“ uvedl náměstek Martin Major. „Myslím, že to je nový atraktivní prvek, který si najde spoustu fanoušků, a že by si ho lidé měli užít více než jen při výstavách,“ dodal Major.

Náklady na stavbu jsou celkem 1 769 000 korun. Tato relativně nízká cena je možná jen díky velké vstřícnosti dvou místních firem. Sigma Group věnovala vodopádu jako sponzorský dar výkonné čerpadlo, a stavební firma IDS Olomouc téměř o polovinu snížila cenu stavebních prací, rovněž formou sponzorského daru. Jinak by obnova vodopádu byla výrazně dražší.

Původní vodopád vznikl pravděpodobně v roce 1966 jako atraktivní forma reklamy na výrobky podniku Sigma. Býval v provozu během výstav květin a o nedělích. Fungovat přestal někdy na konci 80. let. 

Stěna nad nádrží bude obložena kameny. Na snímku technický náměstek Flory Jiří Svačinka. / Foto: mmol

Archivní snímek původního vodopádu

Archivní snímek původního vodopádu / Zdroj: FB Martina MajoraINZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
TV Morava