Zprávy

Jedna dobrá zpráva: poplatek za odpad se v Olomouci ani v příštím roce nezvýší

Za svoz komunálního odpadu si lidé v Olomouci v roce 2022 nepřiplatí. Výše poplatku zůstane stejná. Přestože náklady na svoz netříděného odpadu rostou, radní se rozhodli ponechat poplatek ve stejné výši. Lidé tak zaplatí stejnou částku jako letos, tedy 804 korun. Návrh městské vyhlášky musí ještě schválit zastupitelé.

Ilustrační foto: olomouc.eu

„Poplatek, který se pro každý rok vypočítává samostatně, neodráží skutečné náklady města vynaložené na sběr a svoz odpadu. Přesto jsme se rozhodli ponechat ho ve stejné výši jako letos. Je to vstřícný krok,“ oznámil Olomoučanům primátor Mirek Žbánek. „S ohledem na aktuální výrazné zdražování i na rozhodnutí o zvýšení daně z nemovitostí, které jsme ovšem museli učinit, abychom ufinancovali městský rozpočet, nebudeme lidem dál nepřitěžovat. A činíme to s vědomím, že také městu porostou například náklady spojené s výrazným zdražováním energií i očekávaným poklesem objemu daňových příjmů od státu,“ komentoval usnesení primátor Žbánek.

Skutečné náklady na likvidaci tříděného i směsného komunálního odpadu jsou v přepočtu na obyvatele reálně o 200 korun vyšší a podle predikcí ještě dále porostou. Rozdíl město hradí z běžných příjmů, respektive úsporou v jiných provozních výdajích. „Přestože nám v důsledku pandemie navíc vzrostla i produkce odpadů u všech komodit, a to o zhruba deset procent, rozhodla se rada města nepřenášet zvýšené náklady na poplatníky,“ objasnil náměstek primátora pro oblast odpadového hospodářství Otakar Štěpán Bačák.

Také podmínky pro osvobození a úlevy navrhují radní ponechat ve stejném rozsahu jako letos.


INZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
TV Morava