Zprávy

Studenti Univerzity Palackého pomáhají při aktuální vlně covidu-19 v nemocnici i na hygienické stanici

Fakultní nemocnice i další zdravotnická zařízení začala v listopadu kvůli rostoucímu počtu pacientů s covidem odkládat jiné zákroky a léčení. Aktuální vlna covidu je znovu nutí přeorganizovat provoz a vyčleňovat jiná oddělení pro příjem pacientů ve vážném stavu. S touto zátěží nemocnicím a také hygienické stanici pomáhají olomoučtí studenti.

Foto: UP Olomouc

Se zvládáním rostoucí zátěže v nemocnicích, ale i s trasováním kontaktů na olomoucké krajské hygienické stanici pomáhají v těchto dnech desítky studentů Univerzity Palackého v Olomouci (UP), kromě budoucích lékařů a zdravotníků také studenti pedagogické fakulty. A další dobrovolníci jsou v případě potřeby připraveni pomoci.

Negativní reakce na pomoc

Zejména posluchači Pedagogické fakulty UP se zapojují na krajské hygienické stanici (KHS) do trasování osob, u kterých bylo prokázáno onemocnění covid-19. Školení absolvovalo přes čtyřicet studentů. Naučili se pracovat se systémem Daktela, který se k trasování používá, seznámili se s potřebnými metodickými pokyny a následně si pod vedením epidemiologů vyzkoušeli první hovory. „Někteří už v průběhu školení zjistili, že to není jednoduchá práce. Ve chvíli, kdy chcete někomu pomoci, obvykle nečekáte, že se setkáte s negativními reakcemi a někdy i agresivitou na druhé straně. I to ale může být pro studenty a pro jejich praxi přínosem. A my si ceníme už toho, že se vůbec k výpomoci přihlásili, že měli tu odvahu. Jsme rádi, že tu studenty máme,“ řekla Barbora Hanáková z protiepidemického odboru KHS Olomouc.

Pomocníci mají na stanici k dispozici potřebnou technikou vybavené call centrum. S výpomocí studentů hygienici prozatím počítají do konce letošního roku. Pedagogická fakulta svým posluchačům tuto pomoc uznává jako stáž, případně jako praxi, a pokud služba na hygienické stanici koliduje s výukou, jsou z ní omluveni.

Padesát studentů v nemocnici, dalších padesát připravených

Studenti Lékařské fakulty (LF) a Fakulty zdravotnických věd (FZV) UP pak posilují personál nemocnic na covidových i necovidových jednotkách. „Na lékařské fakultě probíhá prezenční klinická výuka, naši studenti tak pomáhají zejména ve Fakultní nemocnici Olomouc. Aktuálně je přímo v provozu nemocnice zapojena asi padesátka studentů klinických ročníků a dalších pět desítek studentů svou pomoc nabídlo,“ uvedla proděkanka LF UP pro studium Všeobecného lékařství 4.–6. ročníku Eva Klásková s tím, že studenti pomáhají mimo řádnou výuku tak, aby nebyla narušena kvalita jejich pregraduálního vzdělávání.

Stejně tak probíhá výuka i na FZV UP, teoretická i praktická u poskytovatelů zdravotních služeb. „V souvislosti s nepříznivou epidemickou situací a nutností transformovat pracoviště na covidové jednotky jsou studenti ochotni pomoci a plní si dále praxi na těchto pracovištích. Skloubení teoretické výuky s náročnými směnami není jednoduché, i přesto jsou studenti velmi vstřícní a za to jim vedení naší fakulty vyjadřuje velké poděkování,“ komentovala nasazení studentů zdravotnických oborů proděkanka FZV UP pro praktickou výuku Andrea Drobiličová, která je zároveň náměstkyní nelékařských oborů ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Právě zde jen v době od října do prosince loňského roku odpracovalo 90 studentů FZV UP a 147 studentů LF UP více než 32 tisíc hodin. „Od ledna 2021 na pracovištích nemocnice pokračovalo v profesním působení 50 studentů FZV UP a 44 studentů LF UP, během posledního měsíce jsme přijali na pozice sanitář a praktická sestra dalších 26 studentů FZV UP a LF UP. Studenti dlouhodobě a dobrovolně pracují na oddělení urgentního příjmu, I. interní klinice – kardiologické, oddělení geriatrie, na odběrovém místě, v očkovacím centru a na dalších zdravotnických pracovištích,“ dodala Andrea Drobiličová. V uplynulých dnech nemocnice oslovila studenty s nabídkou další spolupráce.INZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
TV Morava