„Muž se třásl zimou, měl pouze legíny, přes ně kraťasy, větrovku a na nohou tenisky a sněžnice. Neměl ani rukavice. Podobně na tom byla jeho družka, která ležela na zemi zabalená v izolační alu-fólii, kterou dostali od kolemjdoucích skialpinistů, kteří poté pomáhali se zásahem,“ uvedl Ondřej Šimko, člen Horské služby Jeseníky.
Problém byl už v samotné lokalizaci ohrožené dvojice. Dispečink Zdravotnické záchranné služby nezná natolik detailně lokality horských hřebenů, aby bez určení GPS souřadnic mohl ihned zasáhnout. K tomu pomáhá mimochodem právě mobilní aplikace Záchranka. Dispečink ZZS proto předal kontakt na zmrzlého muže dobrovolnému záchranáři Horské služby Ondřeji Šimkovi. Ten se z telefonu dozvěděl, kde zhruba jsou. Z hřebenovky odbočili směrem na Dlouhé stráně přes Františkovu myslivnu. Ondřej je vyzval, ať se zkusí dostat zpátky na hřeben. Mladá žena však už byla natolik vysílena podchlazením, že nebyla schopna pohybu. Vyzval je tedy, ať zůstanou, kde jsou, a vyrazil je spolu s kolegou čekatelem Zdeňkem Paulem na čtyřkolce hledat.
Podcenili snad vše, co mohli
V době příjezdu horské služby už zkřehlá žena nebyla schopna pohybu. Záchranáři zabalili nešťastníky do teplých bund a do speciálního termického vaku. Na čtyřkolkách je pak převezli k čekající sanitce záchranné služby.
„Podcenili snad vše. Především zásady bezpečného pohybu v horách, neměli aplikaci Záchranka v mobilech, neseznámili se s aktuálními výstrahami. Tím nejdůležitější však byl fat, že byli naprosto nedostatečně oblečeni, obuti a vybaveni,“ připomněl Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.
Foto: Horská služba ČR