Řidič se po nehodě málem utopil. Z potápějícího se auta zachránil neplavce šofér sypače

Potápěči HZS Olomouckého kraje ve čtvrtek brzy ráno zasahovali u záchranné operace v Pardubickém kraji, kde sjel řidič osobního auta do rybníka a začal se s ním potápět. Naštěstí si stihnul přivolat pomoc a na tísňové lince oznámit, že se potápí a neumí plavat. Operační středisko tak do Miřetic v Pardubickém kraji vyslalo osm jednotek včetně potápěčů z Olomouckého kraje, kteří v tu chvíli drželi službu i pro sousední kraj.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Řidič měl obrovské štěstí, protože mu ještě před příjezdem hasičů pomohl šofér sypače, který projížděl okolo, bez váhání skočil do ledové vody a muže z ní vytáhnul. Tonoucího muže si převzala zdravotnická služba, pardubičtí hasiči poskytli náhradní oblečení jeho zachránci a zajistili mu tepelný komfort.

Naši potápěči se vydali do chladné vody, aby zabezpečili vozidlo, které se nacházelo v hloubce necelých dvou metrů. Bylo nutné jej bez zbytečného prodlení vytáhnout zpět na břeh, aby nedošlo k úniku provozních kapalin a ohrožení životního prostředí. To kontrolovali z člunu pardubičtí kolegové.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Automobil zajistil ve vodě i navzdory špatné viditelnosti a kalné vodě jeden z potápěčů za tažné zařízení lanovými úvazky a s využitím automobilového jeřábu jej pomocí navijáku vyprostili ze dna rybníka ven.

Potápěči slouží nepřetržitě a střídají se po dni s hasiči-potápěči z Pardubického a Královéhradeckého kraje. Zasahují zejména v případech záchrany života. Jde například o osoby tonoucí nebo probořené do ledu, různé pády do vodních toků, záchranu potápěčů, vyhledávání utonulých a pohřešovaných osob v součinnosti s policií, vyhledávaní a vyzvedávání předmětů a vozidel za pomoci zdvihacích vaků a jeřábů nebo zajištění lezecké skupiny při práci nad vodní hladinou (například asistence motorovými čluny s posádkou). V našem kraji zasahovali ve spolupráci s PČR naposledy například při vyhledávání tonoucího na pískovně Náklo nebo při vyproštění automobilu z vodní nádrže Hamrys v Olomouci.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Foto: HZS Olomouckého kraje

Foto: HZS Olomouckého kraje

Foto: HZS Olomouckého krajeINZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
Chata Kouty