Kultura

Filmy pod širým nebem, koncerty, festivaly... Olomouc bude během léta plná akcí

Koncerty v parcích, filmové projekce pod širým nebem, literární besedy, vědomostní soutěže i sportovní aktivity pro celou rodinu. Nejen v olomouckých parcích nebo na parkánu Konviktu, ale také v proluce vedle Muzea umění Olomouc nebo na nádvoří univerzitní knihovny. Celkem organizátoři iniciativy Zaparkuj plánují od června do září více než dvacet akcí, včetně dvou třídenních festivalů. Novinkou je také vizuální identita Zaparkuj, která se ze zelené barvy převlékla do univerzitní modré, a nové motto – Univerzita oživuje město

Filmy, koncerty, festivaly a další akce plánuje na sezónu iniciativa Zaparkuj. / Foto: Vojtěch Duda

Všechny tyto akce nabídne během léta program iniciativy Zaparkuj, která již šestým rokem pod hlavičkou Univerzity Palackého v Olomouci šíří kulturní a společenskou potěchu pro širokou veřejnost.

Po úspěšné partnerské akci Olomouc (o)žije, kdy centrum města i díky univerzitě zaplnilo na padesát pouličních hudebníků a umělců, a hlavně tisíce nadšených posluchačů, odstartuje ve čtvrtek 10. června v Bezručových sadech sedmá sezóna Zaparkuj prvním letošním ZaparkujFestem. Na něm vystoupí od půl sedmé jesenický písničkář Zapomělsem, na nějž naváže filmová projekce oceňovaného dánského dramatu Chlast.

První letošní ZaparkujFest nabídne tradičně i odpočinkovou zónu, workshop slackline či bezplatnou půjčovnu dek, deskových her a sportovního vybavení. „Herní itinerář jsme před sezónou doplnili o populární pétanque, Mölkky a Kubb či mobilní hřiště na badminton. Příjemnou novinkou jsou i omyvatelné kelímky na našich akcích nebo originální plážová lehátka,“ vyjmenovává lákadla Ondřej Martínek, koordinátor univerzitních eventů. V pátek a sobotu pak univerzitní barvy oživí program festivalu Michalský výpad v areálu Uměleckého centra UP.

Z Letňáku na Zbrojnici a zpět

Hned o týden později se univerzita spojí s organizátory Vintage.Market.Olomouc, provozovateli Letního kina a charitativním obchodem Dobrodruhá, aby společně oživili Biskupské náměstí, areál Letňáku a nádvoří Zbrojnice v rámci Svátků města jinak. Během dvou dní nabídnou návštěvníkům pod heslem „Z Letňáku na Zbrojnici a zpět“ bleší trhy a swap, koncerty, večerní filmové projekce, street food zónu a další zajímavý kulturní program pro děti i dospělé.

„Právě nádvoří univerzitní knihovny bychom rádi hned několikrát během léta proměnili v příjemnou odpočinkovou zónu plnou pohodlného posezení, atraktivního kulturního programu a kvalitní gastronomie. Ačkoliv jsou tyto prostory primárně pomyslným srdcem univerzity, rádi bychom je více zpřístupnili veřejnosti,“ dodává Martínek. Po dva dny se tak nádvoří Zbrojnice promění v jednu velkou chill out a gastro zónu, kde mimo jiné vystoupí Salih Hadžiabdić nebo Trio Amigos. Během obou večerů se navíc v areálu uskuteční i letní kino. Diváci se mohou těšit například na příjemnou letní komedii Palm Springs.

ReFresh UP aneb Univerzita městu

Netradiční spojení hudby, filmu, literatury, sportu i vědomostního klání nabídne Olomoučanům nový univerzitní festival ReFresh UP na parkánu Konviktu od 22. do 24. června. V divadelním šapitó představí svá nová alba olomoučtí Dirty Old Dogs i držitelé několika sošek Anděl: ostřílený písničkář Thom Artway a kapela Květy. Hudební program doplní písničkářka Žofie Kabelková nebo živelné duo Hello Marcel. „V literárně zaměřené části programu se můžou zájemci těšit na besedu se spisovatelkou a držitelkou Ceny Evropské unie za literaturu Lucií Faulerovou a svou tvorbu představí v rámci autorského čtení i vítězové letošního ročníku Literární soutěže pro studenty UP,“ láká nejen milovníky knih Tomáš Krejčiřík, dramaturg Zaparkuj.

Chybět nebude ani bohatý doprovodný program včetně filmové projekce, sportovních aktivit, výstavy fotografií nebo univerzitního speciálu oblíbeného Hospodského kvízu pod širým nebem, který naposledy přilákal téměř dvě stovky soutěžících. „Jsem velmi rád, že se život pomalu vrací do normálu nejen ve městě, ale i na Univerzitě Palackého, která má nemalý podíl na kulturním dění v Olomouci,“ říká závěrem Martínek.

Více na www.zaparkuj.upol.cz nebo www.facebook.com/zaparkujINZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
TV Morava