Aby nezmrzli! Ukrajině bez proudu chce Arcidiecézní charita dodávat generátory elektřiny

Jak má matka s dětmi žít v bytě bez elektřiny? Kritická situace na Ukrajině způsobená agresí ruské armády, která cíleně ničí zařízení na výrobu a rozvod elektřiny, hrozí v zimě přerůst v humanitární katastrofu. Dlouhodobé výpadky elektřiny ohrožují životy zejména civilního obyvatelstva napříč celou Ukrajinou. Na výzvu našich partnerských Charit na Ukrajině proto vyhlásila Arcidiecézní charita Olomouc sbírku na pořízení generátorů k nouzové výrobě elektřiny.

Sedmiletá Uljana se skrývá ve vymrzlém sklepě u Bachmutu před ruskými útoky. | Zdroj: FB Mikuláš Minář

"Prosíme veřejnost a firmy o finanční příspěvek na nákupy generátorů a jejich dopravu na Ukrajinum," vyzývá Arcidiecézní charita Olomouc. Každý dárce může zmírnit nebezpečí hrozné humanitární krize. 

Útoky ruské armády jsou v posledních týdnech namířeny zejména na kritickou infrastrukturu ukrajinských měst. Úterní masivní raketové útoky způsobily výpadky elektřiny po celé Ukrajině. Ještě ve středu v poledne řada míst hlásila stav bez dodávek elektrické energie. Tato situace přímo ohrožuje životy běžných obyvatel, zejména však seniorů, dětí a chronicky nemocných.

Krizové situace se dají alespoň částečně řešit nouzovou výrobou elektřiny pomocí generátorů. S prosbou o jejich dodání se na Arcidiecézní charitu Olomouc (ACHO) obrátily partnerské Charity na Ukrajině. Prosíme proto veřejnost, aby podpořila naši finanční sbírku na nákup a dopravu elektrocentrál pro Ukrajinu. Dary lze zasílat na bankovní účet číslo: 4030207/0100.

„Jménem trpících lidí prosíme naše spoluobčany o jakýkoli finanční dar. Obracíme se také na firmy ke sponzorství nákupu i silnějších typů generátorů, které mohou zabezpečit provoz menších či středních zařízení, škol a školek, domovů pro seniory nebo zdravotnických zařízení. Na Ukrajině smysluplně využijí jakoukoli kapacitu,“ řekl ke sbírce Václav Keprt, ředitel ACHO.

„Zkuste si představit, jak by matka s dětmi v městském bytě při příchodu zimy žila bez elektrické energie,“ vybízí ředitel ACHO. „Tyto situace jsou nyní bohužel každodenní realitou. Proto se jim musíme snažit pomoci překonat toto neskutečně těžké období. Generátory jsou nouzovým řešením, ale jde o zásadní pomoc. Tyto přístroje budou navíc potřeba dlouhodobě, protože plnohodnotná obnova infrastruktury je běh na dlouhou trať,“ dodal Václav Keprt.

Pokud lidé, zejména ve městech, nemají elektřinu, v domácnostech nefungují důležité elektrospotřebiče (sporáky, trouby, ledničky a pračky). Nelze zajistit informovanost pomocí televize a rádia. Není možné zabezpečovat dnes už neodmyslitelnou komunikaci pomoci mobilních telefonů, které není kde dobít. Bez elektřiny nemohou fungovat ordinace a lékařská zařízení, školy a školky, ale omezeny jsou také obchody, opravny, dílny, doprava a spousta dalších pro život neodmyslitelných služeb. Bez elektřiny se nedá dlouhodobě existovat, obzvláště ne ve městech a s přicházející zimou.

„Pokud ti lidé budou mít alespoň základní podmínky, aby mohli na Ukrajině zůstat, do určité míry se zmenší další možná migrační vlna. Pokud jim dokážeme pomoci přežít a zůstat doma, musíme to udělat, aby měla lidi na obnovu poničené země,“ doplnil závěrem Václav Keprt.

Technická informace pro dárce: pokud potřebujete potvrzení o daru pro Vaše daňové přiznání, prosíme o vyplnění a odeslání informací o Vašem daru a poštovní adrese. Formulář naleznete na odkazu ZDEINZERCE
Advokátní kancelář Matěna Advokátní kancelář Matěna

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
TV Morava