Společnost

Vánoční jedle je letos opravdová dominanta! Poprvé se rozsvítí už týden před začátkem adventu

Dalo to zabrat, přijel se zpožděním, ale přijel. Strom, který pro Vánoční trhy Olomouc věnovala rodina z Hluboček, dorazil včera pozdě odpoledne na Horní náměstí. Vybraná jedle je natolik rozložitá a vysoká, že i po zkrácení byl její transport do Olomouce velkým oříškem.

Vánoční strom po usazení na Horním náměstí. / Foto: Rej.cz

Kácení stromu, který majitelům v Hlubočkách působil vrásky na čele coby hrozba pro jejich dům, začalo v neděli ráno podle plánu. Pak se ale ukázalo, že to bude i pro zkušenou přepravní firmu velké sousto.

Mimořádně urostlý strom musel zaměstnanci několik hodin svazovat, aby jej bylo možné uložit na nákladní vůz (foto vpravo - zdroj: FB Statutární město Olomouc). Náročná byla i cesta ulicemi Hluboček a Olomouce. Na Horní náměstí tak dorazil "vánoční konvoj" s několikahodinovým zpožděním oproti plánovanému času 13:00. 

Strom nyní už stojí na svém místě před orlojem, obklopený téměř dokončenými stavbami stánků vánočního městečka. Ještě dva týdny ale potrvá, než se ukáže veřejnosti v plné sváteční kráse. Slavnostní rozsvícení nazdobeného stromu se odehraje až v neděli 21. listopadu, tedy týden před první adventní nedělí a měsíc před vánočními svátky. Ve stejnou dobu začnou i Vánoční trhy Olomouce. Rozsvícení bude doprovázet kulturní program, pojmenování stromu a také velký koncert. 

Hned vedle vysoké jedle už teď stojí jedna z letošních novinek Vánočních trhů Olomouc, nová zvonička s vyhlídkou. Zde bude mít veřejnost možnost podívat se na vánoční Horní náměstí z mírného, zhruba třímetrového nadhledu (viz foto vlevo). Oblíbenou tradiční Ježíškovu dílnu s poštou, která stávala do loňska právě na tomto místě, pak přesunou pořadatelé nově na Dolní náměstí, kde ze stánků vznikne improvizované náměstíčko, kde budou představovat také tradiční řemesla. Zajímavou novinkou je i to, že kompletně všechny stavby včetně toalet a hrazení u památek budou letos ze dřeva. 


INZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
TV Morava