Radnice vyhlásila sbírku pro dvě ukrajinská města. Nejlepší je pomoct přímo na místě

Ohrožené fungování nemocnici, domácnosti bez tepla a elektřiny, lidé bez základních potřeb. Letošní zima hrozí v ukrajinských městech kvůli válce a cílenému ruskému likvidování energetické infrastruktury velkou krizí. Starostové ukrajinských měst Černivci a Irpiň se v této situaci obrátili na Olomouc s prosbou o pomoc.

Minulá pomoc z Olomouce mířila do města Černivci | Foto: olomouc.eu

Ta by měla mít podobu prostředků a vybavení pro jejich obyvatele k přečkání nastávající zimy. Olomoucká radnice se proto rozhodla vypsat humanitární sbírku a podpořit obyvatele těchto měst přímo v místě jejich domova a současně jim ulehčit těžký úděl v nastávajícím kritickém zimním období.

„Se zástupci obou ukrajinských měst jsme stále v kontaktu a jejich situaci sledujeme,“ říká primátor Olomouce Miroslav Žbánek. Město Černivci se potýká s vysokou koncentrací uprchlíků. Jde o desítky tisíc krajanů z východu země, kteří zde na západě Ukrajiny nalezli dočasný domov. Již tak tíživou situaci teď komplikuje nefunkční infrastruktura, složitá logistika a obtížná dostupnost řady základních potravin a vybavení pro zimní období. „Jedná se o zvlášť kritickou fázi války, kdy se nás naši nepřátelé snaží připravit o základní zdroje a funkční infrastrukturu během nastávající zimy. Proto je pro nás jakákoliv pomoc, která našim obyvatelům pomůže přečkat zimu v jejich domovech neskutečně cenná,“ uvádí ve své žádosti primátor města Černivci Roman Kličuk.

Podobně složitá situace je i ve městě Irpiň nedaleko ukrajinské metropole Kyjev. „Irpiň dnes zažívá humanitární krizi kvůli přerušeným dodávkám energie z důvodu zničení infrastruktury. V době studeného podzimu a blížících se zimních mrazů musíme zajistit běh nemocnice, dodávky tepla, vody a základních potřeb obyvatelům města, kteří přišli o domovy a musí bydlet v provizorních ubytovacích kapacitách. Celkem 70 tisíc obyvatel je bez vody, tepla a zdravotní péče,“ píše ve své prosbě starosta Irpině Olexandr Markušin a prosí především o alternativní zdroje energie, dieselové a benzínové generátory.

Město Olomouc se proto rozhodlo vyhlásit materiální sbírku, do které může přispět každý dobrovolník.

„Chceme pomoci přímo v místě, protože se vždy jedná o nejlepší možný druh pomoci. Každá, třeba i malá pomoc v podobě balíčku těstovin může pomoci v jejich domovech,“ říká primátor Miroslav Žbánek.

Darované vybavení a materiál bude možné odevzdat na Hasičské zbrojnici ve Chválkovicích, Selské nám. 704/64a, Olomouc od čtvrtka 24. listopadu do pátku 9. prosince 2022 vždy v pracovní dny v době od 9 do 12 hodin a 14 do 18 hodin. V případě potravin či materiálu je nutná minimální doba expirace dva měsíce.

SEZNAM NUTNÉHO VYBAVENÍ A MATERIÁLU

  • Elektrocentrály
  • Prodlužovací kabely, elektrické rozdělovače a rozvaděče
  • Svítilny a baterie
  • Elektrické přímotopy
  • Plynová a naftová topidla a ohřívače
  • Kanystry na PHM
  • Spací pytle, termodeky, deky, přikrývky
  • Trvanlivé potraviny a hotová jídla určená k dlouhodobému skladování (konzervy, těstoviny, rýže, dehydratované potraviny)
  • Dětská výživa, mléčná výživa malých dětí (sušené mléko), přesnídávky
  • Hygienické potřeby (šampon, mýdlo, vlhčené ubrousky, zubní pasty, dětské a seniorské pleny, prostředky sanitární hygieny)INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Auto _ Kubíček
INZERCE
Chata Kouty