Bránu k safari slavnostně otevřeli primátor Olomouce Miroslav Žbánek a hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek. „Sešli jsme se v nejnavštěvovanějším turistickém cíli Olomouckého kraje a současně v jednom z nejvýznamnějších turistických cílů v celé republice. Byť se zahrada v rámci svých chovatelských úspěchů řadí k předním zoo v Evropě, naší i mou osobní snahou je posouvat ji stále dopředu, aby tak vznikaly nové a lepší podmínky jak pro zvířata, tak pro návštěvníky,“ dodává primátor Žbánek. „Osobně vyjadřuji podporu místní fauně již několikátým rokem. Olomoucký kraj zahradu podpořil naposledy před 10 lety a rád bych zde zdůraznil, že i vzhledem ke krajskému významu zahrady není všem dnům konec,“ uzavírá hejtman Josef Suchánek.
KONCEPT SAFARI
29. července 2013, tedy před 10 lety se návštěvníci mohli poprvé projet coby pasažéři safarivláčku. Ten je tehdy zavezl do Afriky, první zprovozněné etapy vybudovaného safari. Po Euroasii se otevřela Afrika, Amerika, první vlčí safari v České republice. Návštěvníci se prostřednictvím olomouckého safari přiblížili zvířatům a zvířata přírodě, neboť se pohybují v rámci tzv. zoogeografických zón. Daný pomyslný kontinent je tedy obýván zvířaty, jež by se na něm pohybovala i ve volné přírodě.
Zvířatům se vytvořilo prostředí, ve kterém se mohou projevovat v rámci soužití s ostatními zvířaty tak, jak jim je dáno. Současně sloučením původních výběhů získala zvířata větší prostor. Taktéž se návštěvnicky zatraktivnila vrstevnicová spodní část zoo, která bývala lidmi opomíjena. Příznivci zoo zavítají i do míst, která do té doby zůstávala jejich očím skryta.
PROVOZ VLÁČKU
Vláček brázdí všechny části safari zhruba v půlhodinových intervalech. Cena jízdenky je 50 korun, jeho kapacita je 25 míst. Do vláčku stejně jako do volných výběhů mají zákaz psi jakékoliv velikosti. Vláček vyjíždí za dobrého počasí v 9 hodin s poslední jízdou v 16:45 hodin od pavilonu Kalahari a většinová část trasy je vedena tak, aby nekřížila cestu pěším.