Časopis Zámeček, který založila kapela O5 a Radeček, už 26 let mění osudy dětí z dětských domovů. Magazín se nyní proměnil

První číslo Zámečku, časopisu pro dětské domovy, vzniklo v roce 1997 v Šumperku na zkouškách kapely O5 a Radeček. Od té doby změnil časopis osudy mnoha opuštěných dětí. Některé inspiroval ke studiu na vysoké škole, další naučil finanční gramotnosti a pro stovky kluků a holek se stal dutou vrbou, které se svěřili se svým životním příběhem. Časopis, který má v průměru 100 stran, teď prošel velkou proměnou, aby se přiblížil svým dětským čtenářům a obstál v konkurenci Instagramu, TikToku a dalších hitů mladé generace.

Titulní strana aktuálního vydání časopisu Zámeček. Foto: rej

Nápad na založení časopisu, který bude opuštěné děti inspirovat, aby změnily své životy, vznikl v hlavách členů dnes populární kapely O5 a Radeček. „Jako malí kluci jsme hráli na akcích pro dětské domovy a osudy kluků a holek z děcáků nás fascinovaly. Od běžného života je oddělovaly vysoké zdi, protože mnoho dětských domovů tehdy sídlilo v bývalých zámcích. Na pokojích běžně bydlelo třeba osm dětí, které vůbec neměly ponětí o tom, jak žijí jejich kamarádi. A tak nás napadlo začít vydávat časopis s nadějí, že to třeba některým z nich pomůže,“ popisují sourozenci Ondra a Tomáš Polákovi, kteří se na přípravě Zámečku i dalších akcí pro dětské domovy podílejí už více než čtvrt století.

Od té doby prošel časopis velkou proměnou. Na té aktuální má velký podíl 27letý šéfredaktor Lukáš Kotlár, který vyrostl v Dětském domově Uherský Ostroh. „První příspěvek jsem do Zámečku poslal ve 12 letech, byla to reportáž z fotbalového turnaje,“ vzpomíná Lukáš, který se už jako kluk zapojil do činnosti dětské redakce a novinařina ho nadchla. Vystudoval prestižní gymnázium Open Gate, teď dokončuje studium médií na Metropolitní univerzitě Praha a zároveň je ředitelem marketingové společnosti RHA Communications. „Nic z toho by bez Zámečku nebylo. Proto se teď snažím s přáteli z redakce ve vydávání Zámečku pokračovat a inspirovat další kluky a holky z děcáků v celé republice. A proto jsme také přišli s revoluční proměnou Zámečku, aby byl pro děti atraktivní i v dnešní době sociálních sítí,“ vysvětluje šéfredaktor, jak vznikl nápad na novou podobu časopisu.

Děti berou časopis jako věrného přítele

Zámeček tvoří ve svém volném čase parta novinářů a mediálních expertů. V redakční radě působí ředitelé dětských domovů, šéfové nadací i odborníci na PR, například Vladimír Bystrov z agentury Bison & Rose. „Zámeček je pro prcky i teenagery z dětských domovů v mnoha případech jediný komunikační kanál. Píše nám mnoho dětí, které časopis berou jako věrného přítele a díky sdílení svých příběhů si uvědomí, že podobný osud sdílí tisíce jejich vrstevníků v celé republice. Máme pořád desítky malých redaktorů z dětských domovů z celé republiky, protože talentovaných dětí je stále dost. Ale čtenářů postupně ubývalo, naše texty už pro ně byly dlouhé. Proto jsme se rozhodli strukturu časopisu překopat doslova od základů – rozsáhlé texty nahradily kratší příspěvky a zaměřili jsme se na vizuální stránku – velké čučavé fotky a poutavou grafiku,“ říká editor a předseda redakční rady Vladislav Sobol, který pracuje jako mluvčí společnosti ČEZ.

Nejnovější vydání Zámečku s pořadovým číslem 151 přináší například několik zážitků dětí z jarního redakčního setkání v Open Gate, rozhovor s 24letou Terezou, studentkou vysoké školy v Písku, která prošla kojeneckým ústavem i dětským domovem a vrátila se zpět do své rodiny k dědovi a babičce, zprávu z DD Kašperské Hory o natáčení filmu o útěku z dětského domova, reportáže ze sportovních turnajů DD nebo básničky 14leté talentované Andrejky z DD v Horních Počernicích. Příspěvky dětských autorů doplňují informace o projektech, do kterých se mohou děti zapojit – například o možnostech studia v Open Gate nebo o programu Nadace Terezy Maxové dětem, která nabízí dětem z DD pomoc při hledání práce nebo bezplatnou podporu advokátů. Dalším tématem, na které se Zámeček zaměřuje, je odchod mladých lidí z DD do samostatného života. „V každém čísle nabízíme čtenářům rozhovory s mladými lidmi, kteří už z domova odešli. Někdy jsou to krásné a jindy drsné příběhy, ale vždy mají potenciál děti inspirovat,“ dodává šéfredaktor Lukáš Kotlár.

Novou vizuální podobu, na které se zdarma podílely grafičky Noe Mi a Dáša Homolová, podpořil tisk na kvalitnější papír s výrazným sponzorským podílem ostravské tiskárny PRINTO. Časopis vydává spolek Duha Zámeček z Havířova díky podpoře The Kellner Family Foundation, Nadace Terezy Maxové dětem a MŠMT ČR. Do dětských domovů po celé republice ho zdarma rozváží společnost DHL expres. Při přípravě časopisu spolupracuje redakce s mnoha nadacemi a neziskovými organizacemi, které se podpoře dětí z DD dlouhodobě věnují.

Další informace:

Vladislav Sobol, editor a předseda redakční rady, 725 595 417, vladislav.sobol@zamecek.net

Lukáš Kotlár, šéfredaktor, 776 850 471, lukas.kotlar@zamecek.net

DUHA ZÁMEČEK 

Spolek Duha Zámeček se věnuje aktivitám pro dětské domovy dlouhodobě. Pro děti z DD Čeladná, Liptál, Fulnek, Příbor a Praha-Klánovice organizuje každý měsíc v rámci projektu Správná pětka víkendovky na horách, na kterých je prostřednictvím zážitkové pedagogiky připravuje na samostatný život po odchodu z DD. Dobrovolníci z Duhy Zámeček vydávají také časopis Zámeček, který pod záštitou Nadace Terezy Maxové dětem, The Kellner Family Foundation a MŠMT rozesílají do všech dětských domovů a výchovných ústavů v celé republice. Duha Zámeček je zároveň správcem volnočasového areálu Myšinec, dříve politicko-výchovného střediska SSM, které po rozsáhlé rekonstrukci opět slouží dětem. Spolek tam pořádá vlastní akce pro dětské domovy a zároveň ho pronajímá školám, kroužkům a dětským sportovním oddílům na víkendovky, školní výlety, tréninkové kempy a letní tábory.




INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
TV Morava
INZERCE
Radio Haná