První siamangové přišli do zahrady v roce 1993. Rok poté se zoo podařilo získat chovný pár, který pocházel z volné přírody, přímo z oblasti svého výskytu, a to z Indonésie. Celkem se v zahradě narodilo sedm mláďat včetně samce, který bude tvořit s nově příchozí samicí pár.
Zpívají a skvěle skáčou
Pod krkem mají siamangové rezonanční vak jako žáby, který se nafukuje do velikosti lidské hlavy a díky němu dochází k zesílení jejich hlasitých vokalizací. Tím se ze všech gibonů projevují nejhlasitějšími zvuky.
Ti, kteří si přivstanou, mohou i u Zoo Olomouc obdivovat giboní zpívání. Označují si tak teritoria a jejich hlas bývá slyšitelný do vzdálenosti až 1,5 kilometru.
Tyto opice se pohybují velmi elegantním způsobem v závěsu za ruce, který označujeme jako brachiace, pomocí níž zvládnou překonat vzdálenost až 8 metrů během jediného zhoupnutí.
Přirozeným biotopem pro tyto primáty jsou lesy v oblastech Asie, kde obývají nížiny i nižší pohoří. Živí se rostlinnou potravou jako jsou různé plody a listy. V přírodě jsou siamangové ohroženi ničením jejich přirozeného prostředí.
Foto: Zoo Olomouc