Nový onkologický pavilon, jenž ponese označení P4, bude se sousedním ambulantním pavilonem Hemato-onkologické kliniky (P3) propojen spojovacími mosty. „Půjde o šestipodlažní budovu, přičemž nejvyšší ustupující podlaží bude sloužit zejména jako strojovna vzduchotechniky a chlazení. Počítá se samozřejmě i s moderními ‚zelenými‘ prvky, střecha objektu bude plochá, vegetační, s rozchodníkovými koberci. Fotovoltaika s výkonem 85,1 kilowatt-peaku (kWp) bude mít panely zavěšené na jižní fasádě, což je vůbec první taková konstrukce v naší nemocnici, dále na střeše a také na přístřešcích nad parkovacími místy. Součástí stavby je rovněž nové parkoviště s kapacitou 134 míst, z toho 8 pro elektroauta, dále rekonstrukce a prodloužení přístupové komunikace ve směru od parkoviště u Neurologické kliniky a současně dojde k propojení se stávající komunikací před Dětskou klinikou,“ popisuje chystané stavební proměny jižní části nemocničního areálu nad Brněnskou ulicí vedoucí Odboru investic FN Olomouc Ing. František Valíček.
Modernizace a zkapacitnění zázemí pro onkologickou péči je jednou z priorit vedení Fakultní nemocnice Olomouc. „Všichni bohužel víme, že nádorových onemocnění v naší společnosti stále přibývá a jejich léčba je velmi závislá na odpovídajících podmínkách, včetně komfortního a moderního prostředí. K tomu by měl významně přispět právě nový pavilon a já věřím, že v kombinaci s vysokou odborností a humanitou našeho personálu a za pomoci nejnovějších poznatků lékařské vědy zde napíšeme co nejvíce lidských příběhů se šťastným koncem,“ vítá novou investici s evropskou podporou ředitel FN Olomouc prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D.
V nové budově bude po jejím dokončení umístěna ambulantní část Onkologické kliniky. „Hlavním cílem projektu je rozšíření kapacity chemostacionáře a zvýšení kapacity našich ambulancí. Nadále chceme udržet také oddělení preventivní onkologie od akutních provozů; její ambulance se bude nacházet v přízemí a docházet sem budou pacienti po úspěšné onkologické terapii a také zájemci o preventivní programy časného záchytu nádorového onemocnění. Součástí preventivní onkologie je i poradna pro hereditární nádorové syndromy, tedy pro lidi, kteří mají zvýšené genetické riziko nádorového onemocnění,“ zmiňuje primářka Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc doc. MUDr. Hana Študentová, Ph.D.
V dalších nadzemních patrech pak bude umístěn samotný ambulantní trakt onkologie, chemostacionář s rozšířenou lůžkovou kapacitou, paliativní ambulance s aplikační místností, sálek pro zavádění cévních vstupů a péče o ně. V nejvyšším patře se bude nacházet oddělení klinických studií, které bude zajišťovat kompletní péči o nemocné léčené částkou v rámci těchto studií, dále velká seminární místnost pro výuku a konání odborných seminářů. Součástí objektu budou rovněž pracovny dvou psychologů, fyzioterapeuta a ambasadorky onkologických pacientů. „Nové prostory umožní rozšíření indikací v rámci celého spektra onkologických diagnóz, navíc jednotlivé části léčebného procesu budou individuálně zacíleny, pro konkrétního pacienta bude zvolena ‚léčba šitá na míru‘ s cílem optimálního výsledku a za udržení co nejvyšší kvality jeho života,“ zdůrazňuje přednosta Onkologické kliniky FN Olomouc prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D.
Projekt „Novostavba onkologického stacionáře - budova P4“ je financován Evropskou unií z Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR.