„Pár holubů pestrých k nám přicestoval začátkem dubna letošního roku ze švýcarské Zoo Zürich, ale doposud obýval prostory v zázemí zoo. V zoologických zahradách je chován poměrně vzácně. V České republice je můžete potkat už jedině v Praze a v celé Evropě je drží pouze 15 zahrad,“ uvádí kurátor ptáků MVDr. Jan Kirner.
ŽIJE POUZE NA JAMAJCE
Vzhledem k výskytu omezenému pouze na ostrov Jamajka, která je domovinou těchto endemických holubů, je každý zásah do jejich přirozeného prostředí potenciálně vysokým rizikem. Populace v přírodě je hodnocena jako blízká ohrožení (Near Threatened) a nebezpečím je pro ně zejména ničení lesů, které obývají, volné krajině se naopak vyhýbají.
V přírodě tedy většinu času tráví v bylinném a keřovém patře, a i hnízda si nestaví nijak vysoko nad zemí. Jídelníček holuba pestrého se skládá ze semen, spadlého ovoce a bezobratlých, které najde přehrabováním se v lesním podrostu.
BAREVNÉ PEŘÍ A SYTĚ ČERVENÁ DUHOVKA
Své druhové jméno dostali podle velmi pestrého zbarvení, které nejlépe vynikne v paprscích slunce. Hlava ve tvaru kovadliny potom dodává tomuto druhu vskutku pozoruhodný vzhled. Holub pestrý ale nevyniká pouze mnoha barvami peří, nýbrž i sytě červenou duhovkou a drobnou chocholkou na hlavě.
„A jak že poznáte našeho samce od samičky? No přece samička má na noze růžový kroužek,“ upřesňuje tisková mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.