Potřebují pitnou vodu: do postižených obcí ji vozí cisterny, lidé mohou žádat o rozbor vody ze studní

Aktuální témata, která trápí obyvatele v obcích postižených povodněmi, řešil Krizový štáb Olomouckého kraje. Jednalo se o likvidaci odpadů, připojení domácností a obecních objektů na elektrický proud a zemní plyn a také o obnovení dodávek vody.

Zajištění pitné vody je ve vyplavených lokalitách jednou z priorit | Ilustrační foto: olkraj.cz

Práce v postiženém regionu stále pokračují. Každý den pracují v zasažených obcích stovky hasičů, policistů, vojáků a také dobrovolníků. Postupně se daří obnovovat dodávky elektrického proudu, podle dnešních informací je již 96 % domácností připojeno k elektřině. Problémem zůstává plyn, odběratelů odstavených od dodávek je mnoho. Vyřešení této problematiky je jednou z mnoha priorit, které se budou v nejbližších hodinách a dnech řešit.

Vzhledem k tomu, že v postižených obcích jsou poškozené vodovodní řady, jsou po celém regionu rozmístěny cisterny na pitnou vodu. Ty jsou pravidelně doplňovány mobilními cisternami, které aktuálně vozí vodu z Koutů nad Desnou a Žulové. Lidé v obcích mají k dispozici také velké množství balené vody.

Ilustrační foto: Vodovody a kanalizace Kroměříž

Problematická v postižených oblastech je také voda ze studní a individuálních vodních zdrojů, které byly povodní zasaženy. Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje proto v postižených obcích nabízí bezplatnou kontrolu jakosti vody. Před odběrem vzorku vody je potřebné vyčkat ustálení hladiny vody ve studni, následně provést její vyčerpání, vyčištění a vydezinfikování. Nejvhodnější doba k provedení vyšetření vody ze studny je 2-3 týdny po dezinfekci, do té doby krajská hygiena doporučuje vodu používat jako užitkovou. Veškeré podrobnosti občanům poskytne vedení obce

Společnost Vodovody a kanalizace Jesenicka vydala pro své zákazníky doporučení, aby vodu z veřejného vodovodu převařovali. Podrobnosti najdete ZDE.




INZERCE
SPEA SPEA

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Kickbox K1