Na konci listopadu stáhne nextbike svá sdílená kola z Olomouce. Radnice řeší, jak zareaguje

Skoro 16,5 tisíce uživatelů, 200 kol a 160 stanic. Olomouc patřila v březnu 2020 k prvním městům, v nichž společnost nextbike Czech Republic nabízela svá sdílená kola. Nyní ke konci listopadu veškeré bicykly z ulic Olomouce stáhne. Důvodem tohoto kroku je podle nextbike nedostatečná podpora pro sdílenou mobilitu ze strany radnice. Ta nyní hledá vlastní řešení nabídky sdílených kol.

Ilustrační foto: Nextbikeczech.cz

„V Olomouci jsme sdílená kola pod značkou nextbike představili v roce 2020. V tomto městě totiž máme centrálu, ze které řídíme provoz ve všech městech, ve kterých v Česku působíme. Po celou dobu provozu vedeme se zástupci radnice jednání a snažíme se konstruktivně přispívat k rozvoji mikromobility ve městě. V průběhu letošního roku město opět zvažovalo možnosti podpory v podobě 15 minutových jízd zdarma na sdílených kolech pro své občany a návštěvníky. Nakonec se však zástupci vedení města rozhodli finanční podporu směřovat na jiné klíčové projekty, což naprosto respektujeme,“ vysvětluje Lukáš Luňák, CEO nextbike Czech Republic.

Společnost nextbike Czech Republic se proto rozhodla sdílená kola z Olomouce ke konci listopadu stáhnout. Od začátku nové cyklistické sezóny je proto rozmístí do měst, ve kterých aktuálně působí či v blízké budoucnosti vstoupí.

„Vnímáme rostoucí poptávku po našich službách ze strany měst, která bikesharing podporují a na spolupráci s nimi se musíme primárně zaměřovat. Věříme, že se vnímání přístupu k mikromobilitě ze strany města změní a my tak budeme moci téma sdílených kol v ulicích města výhledově opět otevřít,“ dodává Luňák.

Za dobu provozu služby proběhlo 314 041 výpůjček a uživatelé ujeli celkem 562 761 kilometrů. Průměrná výpůjčka jim trvala 14 minut a 9 sekund. Nejvyužívanějšími stanicemi byly ty u OC Šantovka, před Krajským úřadem Olomouckého kraje, u kolejí Generála Svobody, na Náměstí Hrdinů a u Hlavního nádraží. Aktuálně je v Olomouci registrováno 16 495 uživatelů.

Podle našich informací olomoucká radnice řeší reakci. Jednou z budoucích možností je zařazení nabídky sdílených kol do portfolia služeb některé z městských společností. Vyloučeno ale není ani oslovení dalších společností, které sdílená kola na tuzemském trhu provozují. 

V této souvislosti jde také o to, do jaké míry mohou města finančně službu soukromé firmy podporovat. Například v sousedním Přerově prozatím radní vyřešili situaci dohodou s jiným donátorem. Přerované totiž v průběhu letoška vyčerpali 3,8 milionu korun, které radnice v rozpočtu na službu vyčlenila. „Proto jsme objem peněz navýšili o 1,4 milionu korun, ani to však nestačilo. Více nám však zákon o veřejných zakázkách neumožňuje, proto jsme museli smlouvu s firmou nextbike ukončit. Lidé však o službu v posledních dvou měsících tohoto roku nepřijdou – podařilo se nám domluvit se společností Olympus Medical, která závazek za město převezme,“ vysvětlil náměstek primátora Tomáš Navrátil. Přerované tak mohou i nadále využívat patnáctiminutové jízdy zdarma.

O společnosti Nextbike Czech Republic

Nextbike je největší česká bikesharingová platforma, která nabízí sdílená kola v desítkách českých měst. Vizí firmy je pomoci vytvořit města, kde se dobře žije a pohodlně a bezpečně jezdí na kole. Původní Nextbike vznikl v roce 2004 v Lipsku, ten český uvedli do provozu Lukáš Luňák a Tomáš Karpov na přelomu let 2018 a 2019. Společnost sází na to, že jízda na kole představuje zdravý, praktický a ekologický způsob dopravy po městě.

Stanice nextbike v Olomouci



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
TV Morava
INZERCE
Radio Haná