„U tohoto prvoodchovu se z 90 procent jedná o samičku, z níž máme velkou radost. O mládě pečují oba rodiče,“ upřesňuje ošetřovatelka Kateřina Šteckerová, která má klokánky v Zoo Olomouc na starosti.
Spolu s dalšími druhy se klokánek rudohnědý považuje za sesterskou skupinu pravých klokanů, jejichž předci se pravděpodobně vyvinuli ze zvířat žijících na stromech. S hmotností v rozmezí 1,5 - 3,5 kilogramu se také jedná o největší druh klokánků.
Klokánek rudohnědý je aktivní v noci, přes den odpočívá v kuželovitých hnízdech, vyrobených z trávy, větviček a kapradin, které si k jeho stavbě nanosil chápavým ocasem. Materiál na stavbu sbírá předními končetinami a přenáší ocasem. Hnízda staví sám obvykle v dutých kmenech stromů nebo pod keři zřídka na volném prostranství. V jednom okamžiku může mít postaveno až pět hnízd, která používá. Samci chodí navštěvovat hnízda samic každý den až do okamžiku, kdy je samice v říji. Vokalizace klokánků zahrnuje poplašné volání, jemné syčení, chrochtání, či zvuk evokující zvuk motorové pily.
Klokánek rudohnědý je řazen do samostatné skupiny čtyřprstých klokánků, žije v travnatých a křovinatých oblastech a řídkých lesích v severovýchodní části Austrálie. V přírodě pije vodu minimálně, vystačí si s vodou obsaženou v jeho nejoblíbenější potravě – houbách, živí se totiž převážně jejich podzemními plodnicemi. Potravu doplňuje cibulemi, hlízami, semeny i jinými částmi rostlin a drobnými bezobratlými živočichy. Čerstvě narozené mládě váží pouze okolo jednoho gramu! První čtyři měsíce života tráví v matčině vaku.
Přijďte se na tohoto velmi zajímavého tvorečka podívat do Zoo Olomouc.
Foto: Zoo Olomouc
Foto: Zoo Olomouc
Foto: Zoo Olomouc