Žáci v České Vsi se vracejí do vlastní školy. Zničený objekt nahradí modulární škola

Po bezmála třech měsících se výuka druhého stupně na ZŠ v České Vsi vrací z okolních středních škol do vlastních prostor. Šest budov školy poničených povodní dočasně nahradí modulární škola, kterou se podařilo v rekordním čase vybudovat na místě někdejšího školního hřiště. Většinu nákladů na výstavbu i pronájem modulů ve výši okolo 27 milionů pokryje dotace z programu pomoci Živel 4.

Zaplavená škola je nepoužitelná. Žáci se nyní dočkali náhradního modulárního objektu | Foto: obec Česká Ves

„Všechny budovy naší školy zaplavila voda do výšky asi metru a půl. Po vyvezení naplavenin, veškerého zničeného vybavení a osekání mokrých stěn nám v podstatě zbyla hrubá stavba. Zatímco první stupeň jsme provizorně přesunuli do prvního patra jedné z nejméně poškozených budov, žáci druhého stupně se po celou dobu učí ve volných učebnách jesenických středních škol, což je náročné logisticky i psychicky pro všechny strany,“ popisuje současný stav starosta obce Petr Mudra.

Bezprostředně po povodních nabídlo Ministerstvo pro místní rozvoj pomoc v podobě programů Živel. V případě poškozených škol pomáhá program pomoci Živel 4, který administruje Centrum pro regionální rozvoj České republiky. „V Živlu 4 jsou vyhrazeny prostředky na dočasná řešení náhradní školní výuky a náhradní ubytování pro lidi, kteří při povodních přišli o své domovy. Přímo v nejpostiženějších místech proto pořádáme semináře a naše mobilní týmy tu řeší konkrétní pomoc,“ upřesňuje Aleš Marousek, ředitel olomoucké pobočky Centra pro regionální rozvoj.

Na základě příslibu rychlé finanční pomoci z programu Živel 4 se obec rozhodla vystavět na školním pozemku modulární školu, v níž se dočasně budou učit asi dvě stovky žáků.

Obec z vlastních zdrojů a s pomocí dodavatelů, kteří vyšli vstříc a posečkají s platbou, připravila stavební podklad pro moduly dočasných školních prostor. Ty pak na míru upravily a sestavily firmy KOMA Modular (49 modulů) a Warex (13 modulů), které je obci pronajímají. Po skončení nájmu si moduly demontují a odvezou. „Kontejnerové moduly jsou moc hezké a upravené dle našich potřeb i zákonných norem například na osvětlení, odvětrání, plochu apod. Veškerá kabeláž vede stěnami, které jsou dokonce obložené dekorem dřevěné dýhy, což působí velmi příjemně a útulně. Myslím, že se tu žákům i učitelům bude líbit,“ doplňuje Filip Worm, ředitel základní školy v České Vsi.

Modulární škola by měla sloužit asi 12-20 měsíců po odhadovanou dobu rekonstrukce. Začátek nového školního roku se pravděpodobně nestihne.

Nová modulární budova školy

Devadesát procent nákladů na veškeré přípravné práce včetně administrativních podkladů, stejně jako na pronájem a montáž modulů školy, pokryje dotace z programu Živel 4. S pomocí pracovníků Centra pro regionální rozvoj obec zpracovává zjednodušenou žádost, kterou odešle v tomto týdnu. „Žádostí o podporu z programu Živel 4 zatím nemáme mnoho, ale i tak se řeší přednostně a ve zkráceném režimu, aby čas mezi podáním žádosti a vyplacením peněz byl co možná nejkratší. Peníze by se tak na účtu příjemce měly objevit v řádu týdnů, nanejvýš jednoho měsíce,“ upřesňuje ředitel Marousek.

Škola v České Vsi počítá také s dotačními prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu. Přes 38 milionů má totiž schváleno na dva projekty, jejichž realizace měla začít právě na začátku podzimu. Projekt rekonstrukce budov a vybudování několika odborných učeben, stejně jako druhý projekt revitalizace venkovních prostor před vstupem do školního areálu tak nyní pomůžou v nečekané situací. Předpokládaný rozpočet oprav je předběžně vyčíslen asi na 60 milionů. Z jakých prostředků obec chybějící peníze na opravu pokryje zatím není známo. Čeká se na ukončení stavu nebezpečí a následné vypsání programu pomoci Živel 1, který by měl nápravu poškozené infrastruktury řešit.




INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
TV Morava
INZERCE
Radio Haná