Hasiči trénují záchranu tonoucích z ledu. Využívají k tomu speciální rescue paddleboardy

Jakmile teploty klesnou na pár dní pod nulu a na vodních plochách se objeví led, část veřejnosti si to musí vyzkoušet. Hasiči varují, aby na přírodní led nikdo nechodil, stejně tak v Olomouci varovali třeba provozovatelé restaurace Terasa na Poděbradech. Přesto část lidí na tenký led chodí. Aktuální hasičský nácvik záchrany ze zamrzlé vody je tedy na místě.

Nácvik záchrany tonoucích z ledu | Foto: HZS Olomouckého kraje

"Při záchraně z ledu jde hlavně o rychlost. Do tzv. suchých obleků se připravujeme už v kabině výjezdového vozu, abychom při příjezdu na místo mohli rovnou zachraňovat," říká mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová. "Využíváme házecí pytlíky, lana, žebříky a nově také trénujeme s rescue paddleboardy, na jejichž vývoji a úpravách jsme se podíleli," dodává Lucie Balážová.

Podle odborníků zajišťují bezpečný pohyb na zamrzlé ploše alespoň 15 centimetrů silný led. Třeba na Poděbradech naměřili začátkem ledna jen 7 centimetrů, krátce nato se ale už po jezeře proháněli odvážlivci na bruslích. Není třeba dodávat, že šlo o dost velké riziko. Nyní podle šéfa Olomouckých Poděbrad Jiřího Holuba led viditelně odtává a tak už nikdo naštěstí neriskuje.

"V tuto chvíli s ohledem na měnící se klimatické podmínky nedoporučujeme pohyb po ledových plochách," potvrdila mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Foto: HZS Olomouckého kraje

Foto: HZS Olomouckého kraje



INZERCE

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
TV Morava
INZERCE
Radio Haná