Vrtulník olomoucké záchranné služby vloni vzlétl k rekordním 821 zásahům

Letecká záchranná služba Olomouckého kraje hlásí již třetí rok v řadě rekordní počet vzletů. V roce 2024 vyrazili letečtí záchranáři k 821 případům, což představuje nárůst o 117 zásahů oproti předchozímu roku. Celkově strávil vrtulník v akci více než 33 tisíc letových minut. Provozovatelem červeno-bílého záchranářského vrtulníku v Olomouckém kraji s volacím znakem Kryštof 09 je od roku 2017 společnost Air-Transport Europe (ATE).

Posádka olomoucké letecké záchranky s Horskou službou Jeseníky | Foto Jiří Pitrys

„Záchranářský vrtulník zasahuje v situacích, při kterých jde o minuty. Rychlý přílet zdravotnické pomoci může rozhodnout o životě pacienta. Letečtí záchranáři v loňském roce nejčastěji zasahovali u dopravních nehod, těžkých úrazů po pádech z výšky, srdečních selhání a cévních mozkových příhod,“ uvádí ke statistikám za rok 2024 Andrea Rakovičová, ředitelka Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.

Z celkového počtu 821 zásahů bylo 770 primárních, tedy přímo na místě události, zatímco zbývající vzlety se týkaly převozů pacientů mezi zdravotnickými zařízeními. „Přestože náš olomoucký vrtulník není primárně určen k zásahům v nočních hodinách, stává se, že se záchranná akce protáhne i po západu slunce. Posádky jsou na tyto situace vyškoleny a vybaveny brýlemi pro noční vidění. V roce 2024 využili naši piloti tuto technologii celkem 33krát,“ komentuje uplynulý rok Zuzana Hopjaková, tisková mluvčí společnosti Air-Transport Europe (ATE).

Nejčastěji v Olomouckém kraji létá vrtulník do horských oblastí Jeseníků, přičemž nejvíce výjezdů směřovalo přímo do města Jeseník a okolí. Horský terén bývá obtížně dostupný, a proto posádka vrtulníku využívá speciální techniku palubního navijáku, který umožňuje bezpečné vyzvednutí pacienta na palubu. V roce 2024 ho použila při 13 záchranných akcích. Podrobnější data o tom, kam v průměru létá olomoucká letecká záchranka nejčastěji popisuje mapa 2 376 zásahů z posledních čtyř let.

Olomoucká letecká záchranka sehrála klíčovou roli i při zářijových povodních. „Kvůli povodním byla letecká technika a personál přesunuty z Olomouce do Šumperka, aby se urychlila pomoc v postižených oblastech. Na žádost krajské záchranné služby byla do Šumperka přepravena také mobilní cisterna pro rychlé tankování záchranářských vrtulníků,“ popisuje nasazení letecké záchranné služby Zuzana Hopjaková.

Společnost Air-Transport Europe (ATE) kromě Olomouckého kraje provozuje leteckou záchrannou službu také v Moravskoslezském kraji a na celém území Slovenska. „Jako provozovatelé letecké záchranné služby si zakládáme na úzké spolupráci nejen s krajskou záchrannou službou, ale i se všemi složkami integrovaného záchranného systému. Efektivní a profesionální spolupráce je klíčová pro zajištění nejlepší možné péče o pacienty a udržení funkčnosti letecké záchranné služby i při rostoucím počtu zásahů,“ uzavírá bilanční ohlédnutí za rokem 2024 Milan Hoholík, ředitel společnosti ATE.




INZERCE

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
TV Morava
INZERCE
Radio Haná