Do muzejní proluky se vrátili archeologové. Letos se dají očekávat velmi zajímavé nálezy

Ač se to na první pohled nemusí zdát, přípravy na výstavbu Středoevropského fóra Olomouc jsou v plném běhu. Na místě budoucí budovy za ohradou v Denisově ulici po zimní přestávce už zase pracující archeologové a památkáři. Jedná se o velmi významnou lokalitu. A pro příznivce olomoucké archeologie máme ještě jednu dobrou zprávu - letos se odehraje výzkum některých částí Tereziánské zbrojnice, tedy místa, kde se dají očekávat mimořádné objevy z velkomoravského období.

Košatinový plot ze středověku a zděná odpadní jímka ze 17. století | Foto: V. Tomek / Muzeion

Při výzkumu v proluce u Muzea umění odborníci vloni našli kulturní vrstvu starou 3500 let nebo tři kostrové hroby z 10. až 12. století. „Prozatím nejvíce nálezů nám poskytla zděná odpadní jímka – víceúčelová žumpa – ze 17. století, kterou zcela prozkoumáme až v letošním roce,“ říká Richard Zatloukal, vedoucí oddělení archeologických výzkumů Národního památkového ústavu v Olomouci.

Badatelé terén prozkoumávají pouze v místech, kde bude stát nová budova. Pohybují se tak na relativně malém prostoru, hodně do hloubky, a navíc v prudkém svahu. Jednu stranu lokality tvoří městská hradba, která z vnitřní strany fungovala jako terasa, k níž se navážel materiál pro srovnání terénu, a to už od přelomu 13. a 14. století. Navíc je zde souvrství, které časově začíná ve starší době bronzové (zhruba 1500 let př. n. l.), následuje hyát (sídelní pauza) a od 10. století kontinuální osídlení do současnosti. Archeologové odkryli i několik dřevěných košatinových plotů, kterými naši předkové postupně vyrovnávali svah. Letos budou pokračovat také v odhalování dřevohliněných domů ze 14. století. 

Nálezy archeologové a památkáři omyjí, zakonzervují a zaevidují. Vybrané artefakty nakreslí a nafotí. Poté nálezy poputují do depozitáře. „Několik vzácnějších, respektive zachovalejších předmětů zapůjčíme na výstavu Město na třech pahorcích, kterou na 7. května připravuje Muzeum umění Olomouc ve spolupráci s dalšími institucemi,“ doplňuje Richard Zatloukal. Archeologický průzkum v proluce skončí 30. září 2025.

Archeologové z Národního památkového ústavu se letos dostanou i na velmi významné místo - v létě bude probíhat výzkum na místě Tereziánské zbrojnice. Nepůjde o celkovou plochu, nýbrž o některá menší místa, nicméně i tak bude odborná veřejnost určitě s napětím očekávat, co se tady podaří objevit. Při starších vykopávkách se ukazovalo, že toto místo bylo velmi důležité pro velkomoravskou Olomouc. 

Kostrový hrob z 10. až 12. století na zkoumané lokalitě vedle Muzea umění | Foto: V. Tomek / Muzeion

Foto: Tereza Hrubá / Muzeum umění Olomouc

Foto: Tereza Hrubá / Muzeum umění Olomouc



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
TV Morava
INZERCE
Radio Haná