„Reagujeme na situaci spjatou s výskytem tohoto značně nakažlivého virového onemocnění sudokopytníků, které nyní rezonuje společností (SLAK) a projevuje se horečkou, puchýři na sliznicích dutiny ústní a končetinách, bolestivostí při pohybu a odmítáním potravy. Hlavním hostitelem je převážně skot, ale i další domestikované druhy zvířat z čeledi sudokopytníků – prasata, ovce, kozy, velbloudovití. Nevyhýbá se však i volně žijícím druhům zvířat – prase divoké, jelenovití. Naše zoo je zatím mimo rizikovou zónu, nicméně situaci velmi pečlivě sledujeme," uvádí ředitel Zoo Olomouc Dr. Ing. Radomír Habáň. "V případě, že SLAK překročí území naší země, lze předpokládat plošné uzavření zoologických zahrad. V současné době spolupracujeme se Státní veterinární správou a přijímáme doporučená opatření, udržuje úzký kontakt s krajskou pobočkou, s níž další postup konzultujeme. V rámci veterinární prevence prozatím do odvolání došlo k uzavření volného výběhu koz s nemožností je krmit, omezením byly dotčeny i zážitkové programy pro veřejnost, byť k přenosu této nemoci na člověka dochází ve zcela výjimečných případech. V případě nákazy by musela být zvířata v daném chovu utracena a výběh po dobu jednoho měsíce uzavřen.“
Opatření v Zoo Olomouc s ohledem na mimořádnou veterinární situaci
- Je nutné vést evidenci všech vozidel, která do areálu zoo vjíždějí. Tyto záznamy musí obsahovat zejména datum vjezdu, označení přepravce, registrační značku dopravního prostředku a místo, odkud dopravní prostředek vyjel a zda neprojížděl územím Maďarska či Slovenska.
- Do areálu zoo je zákaz vjezdu dopravním prostředkům, které mohly potencionálně vjíždět do zemědělských podniků, zoo přepravcům, přepravcům krmiv a léčiv, poštovním přepravcům. Čištění cizích přepravních beden, včetně vykládky podestýlky není povoleno.
- Přepravci zvířat se musí prokázat dokladem o provedení dezinfekce dopravního prostředku před nakládkou vnímavých zvířat, a to v listinné nebo elektronické podobě (tato povinnost se vztahuje na všechny přepravce ze zahraničí, jejichž dopravní prostředky mají jinou registrační značku než Česká republika, a na dopravní prostředky s registrační značkou Česká republika, které se v průběhu posledních 21 dní pohybovaly v oblastech Maďarsko a Slovensko). Kopie tohoto dokladu bude uchovávána po dobu 12 měsíců a na vyžádání úředního veterináře bude předložena ke kontrole.
- Pokud to bude reálně možné, budou po dobu nezbytně nutnou nově příchozí vnímavá zvířata umístěna v karanténě před spojením s chovanými zvířaty v zoo. Zde bude využívána desinfekční rohož.
- Desinfekčními rohožemi jsou opatřeny i chovatelské úseky se sudokopytníky.
- Přímý vstup návštěvníků do výběhu koz zakrslých není povolen. Krmení zvířat je zde zakázáno, krmné automaty vyprázdněné.
- Zážitkové programy pro veřejnost (Dopoledne ošetřovatelem v zoo a Zadními vrátky do zoo) jsou dočasně zrušeny.
- Veškeré návštěvy, exkurze jsou na všech chovatelských úsecích zakázány.
- Všichni zaměstnanci zoo, kteří se pohybují v areálu, obzvláště poblíž sudokopytníků (i jen dočasně) se převlékají a přezouvají do pracovního oblečení a obutí v zoo. Není povoleno v pracovním oblečení a obutí opouštět zoologickou zahradu.
- Všichni chovatelé byl seznámeni s tímto onemocněním, jeho riziky, průběhem a prevencí.
Foto: svscr.cz
Ze stanoviska Krajské veterinární správy Olomouckého kraje z 21. března
Kvůli nově potvrzeným ohniskům slintavky a kulhavky (SLAK) na jižním Slovensku vydala Státní veterinární správa (SVS) nová celostátní mimořádná veterinární opatření (MVO), která zakazují přepravu vnímavých zvířat a tepelně neopracovaných produktů z těchto zvířat ze Slovenska. Rovněž se obnovují kontroly na česko-slovenské hranici i ve vnitrozemí s policií a celníky. Preventivní mimořádná opatření směřují k tomu, aby ČR ochránila své území před touto nebezpečnou nákazou.
…
Na základě MVO budou na hraničních přechodech ze Slovenska a namátkově i ve vnitrozemí kontrolování přepravci vnímavých zvířat, z nich pocházejících živočišných produktů či zárodečných produktů. Přepravci zvířat budou muset dokládat, že před nakládkou provedli desinfekci vozidla, přepravci produktů budou povinni předložit doklady o původu zásilky. Kontrolována budou jak vozidla jedoucí ze Slovenska, ale namátkově i vnintrozemští přepravci. … Do chovů a zařízení pro svody kopytníků pak mají zakázáno vstupovat osoby, které se posledních 21 dnech pohybovaly v uzavřených pásmech v Maďarsku a na Slovensku. Provozovatelé musí o vstupu cizích osob muset vést záznamy.
Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nákaza postihuje také volně žijící zvířata z řad sudokopytníků, například prase divoké. Mezi typické klinické příznaky patří z počátku horečka, snížená produkce mléka, nechutenství, deprese, tyto počáteční příznaky jsou následovány výskytem vesikulů (puchýřků) naplněných tekutinou, které praskají a vytvářejí se z nich otevřené léze (eroze) na predilekčních místech, jimiž jsou zejména dutina ústní, nozdry, mléčná žláza, končetiny. V důsledku uvedených příznaků se objevuje u zvířat typický slinotok a kulhání. Nejedná se o nákazu přenosnou ze zvířete na člověka. Nicméně lidé mohou nákazu přenést nepřímo mezi chovy vnímavých zvířat.
Kompletní informace veterinární správy na https://www.svscr.cz/svs-kvuli-potvrzenym-ohniskum-slak-na-jiznim-slovensku-zakazala-prepravu-zvirat-a-zivocisnych-produktu-ze-slovenska/