„Stav nebezpečí je zatím vyhlášen na období třiceti dnů. Není vyloučeno, že ho budeme muset prodloužit. Škody u Hustopečí nad Bečvou, kde k havárii došlo, jsou totiž tak rozsáhlé, že budou likvidovány několik let,“ řekl hejtman Okleštěk.
O vyhlášení stavu nebezpečí rozhodla v pátek dopoledne Bezpečnostní rada Olomouckého kraje. Reagovala tak na čtvrteční usnesení Vlády České republiky, kterým stát deklaruje svůj zájem na koordinaci a realizaci krizových opatření, a především zajištění jejich financování. Samo vyhlášení "stavu nebezpečí" usnadňuje legislativně některé kroky při likvidaci havárie.
„Jsem rád, že se mi po několika dnech intenzivní komunikace se zástupci vlády podařilo vyjednat takové podmínky, na jejichž základě jsem dnes mohl s čistým svědomím stav nebezpečí vyhlásit. Olomoucký kraj se dosud nevzpamatoval z povodní, které nás postihly v září minulého roku. Stav nebezpečí bez podpory státu by znamenal další asi miliardu korun, kterou bychom museli najít v krajském rozpočtu na likvidaci škod u Hustopečí,“ doplnil Ladislav Okleštěk.
Ještě ve středu ale vedení kraje odmítalo výzvu ministerstva životního prostředí Petra Hladíka, aby stav nebezpečí vyhlásilo, a opakovalo, že náklady na likvidaci škod nebude hradit kraj, ale stát. "V tuto chvíli je nutné postupovat podle legislativy, hejtman přesto odmítá tuto věc zavést. Jsem zděšen z tohoto přístupu," řekl ve středu ministr Petr Hladík a ujistil, že náklady půjdou za státem v každém případě. K vyhlášení stavu nebezpečí vyzývaly hejtmanství i opoziční strany.
Vlak, který převážel benzen, vykolejil u Hustopečí nad Bečvou 28. února. Patnáct cisteren shořelo. U požáru zasahovalo postupně okolo dvou tisíc hasičů ze třiceti osmi jednotek ze čtyř krajů. V současné době probíhají na místě sanační práce. Na ty po celou dobu dohlíží i specialisté z České inspekce životního prostředí.
Hasiči dnes k nejhůře zasažené vodní nádrži číslo 6 nasadili velkokapacitní čerpadlo Hydrosub 150, které zajišťuje přívod vody do 10 monitorů (statických proudnic). Ty vytvářejí vodní mlhu, a tím podporují odpařování benzenu z jezera.
Foto: HZS Olomouckého kraje
Zpráva České inspekce životního prostředí ze čtvrtka 27. března
Včerejší vzorkování podzemní vody ze studny na užitkovou vodu v chatové oblasti mezi vodní nádrží č. 6 a řekou Bečvou prokázalo kontaminaci benzenem. Jedná se o velmi rychlý nárůst koncentrace pravděpodobně způsobený průsaky z blízké nádrže, ve které se koncentrace benzenu konzistentně navyšují. Zjištěné znečištění podzemních vod benzenem poukazuje na šíření kontaminantu k řece Bečvě, která je od místa vzdálena jen několik desítek metrů.
ČIŽP o těchto rizicích okamžitě informovala dotčené orgány. Zároveň vyzvala příslušný vodoprávní úřad v Hranicích, aby zajistil nutná opatření omezující odběry podzemních a povrchových vod v dotčené chatové oblasti.
Kontaminace pitné vody ve studních v samotných Hustopečích nad Bečvou nebyla pravidelným monitoringem zaznamenána a není v současné době pravděpodobná.
Koncentrace rozpuštěného benzenu v nádrži stále stoupají. Vzorky odebrané ze dna nádrže ukazují obdobné koncentrace benzenu jako ty odebrané u hladiny, což svědčí o tom, že rozpuštěným benzenem je do jisté míry zasažen celý objem nádrže. U nádrže probíhá instalace tzv. larssenové stěny, která omezuje prosakování benzenu podzemními vodami do vod povrchových. Účinnost této fyzické bariéry bude možné plně posoudit až po její kompletaci, hotová je nyní více než polovina z prozatím plánované délky.
Zdroj: ČIŽP
Foto: HZS Olomouckého kraje