Benzen z podzemí zasáhne i povrchové vody a do Bečvy, říká geolog z Univerzity Palackého

Už od počátku nehody vlaku s benzenem v Hustopečích nad Bečvou bylo jasné, že únik tisíců litrů benzenu bude mít mimořádně vážné ekologické následky. Tisíce hasičů a dalších odborníků bojují už druhý měsíc, aby byly tyto následky co nejméně bolestivé. Tak jako tak se ale ukazuje, že situace je špatná.

Odborníci se snaží vytěžit kontaminovanou zeminu | Foto: HZS Olomouckého kraje

ČTK vydala včera zprávu o tom, jak hodnotí situaci geolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Ondřej Bánbek, který je současně proděkanem fakulty. Podle něj benzen, který je nyní v pozdemí, doputuje podzemními až do povrchových vod. „Rychlost šíření benzenu závisí na rychlosti proudění podzemní vody, které v dobře propustných štěrkopíscích může dosahovat několika decimetrů za den. V běžných povodích řek, jako je Bečva, proudění podzemní vody zpravidla směřuje do řeky. Vzhledem k místu kontaminace a dobré propustnosti štěrkopískové vrstvy je v podstatě jen otázkou času, kdy benzen dorazí do Bečvy,“ uvedl pro ČTK Bábek,

Prostoupení do Bečvy by znamenalo kontaminaci povrchové vody. Důsledky toho se ale podle geologa špatně odhadují, protože nejsou známy koncentrace benzenu v kontaminovaném mračnu. Jedinou pozitivní informací je poměrně rychlá míra odbourávání benzenu v povrchové okysličené vodě. „Benzen je relativně dobře odbouratelný mikrobiální aktivitou. V dobře prokysličené říční vodě se proto benzen může rychleji odbourávat než v méně prokysličené podzemní vodě,“ dodal pro ČTK geolog Ondřej Bábek. 

Benzen se už objevil v jezeře blízko havárie i ve studnách v blízké zahrádkářské osadě. Hasiči využili silné čerpadlo, které výrazně pomáhá prokysličovat vodu v kontaminované nádrži a zvyšovat míru odpařování benzenu. "Ve vodní nádrži č. 6, nacházející se v těsné blízkosti havárie cisteren s benzenem u Hustopečí nad Bečvou, bylo v průběhu prvního dubnového týdne zaznamenáno výrazné snížení koncentrací benzenu. Hodnoty, které jsou stále nadlimitní, klesly na 50 - 100 mikrogramů na litr, což je až desetinásobné snížení oproti předchozímu týdnu. I přesto je situaci nutné nadále intenzivně monitorovat," uvedla v pátek Česká inspekce životního prostředí.

Hejtman Olomouckého kraje minulý týden konečně vyhověl přání ministerstva zemědělství a měsíc po nehodě vyhlásil stav nebezpečí. V pátek 4. dubna navíc vydalo hejtmanství zákaz vstupu do míst nehodě, protože zájem zvědavců komplikuje práci záchranářům, kteří na likvidaci následků nehody usilovně pracují. 



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
TV Morava
INZERCE
Radio Haná