Kultura

Černé kočky, barevné balonky. Město jako chrám představí grafitti Olomouce za tři dekády

Pamatujete černé kočky na každém rohu? Nebo krásně barevné balonky na sloupech mostů? Olomouckou street art a graffiti scénu posledních tříceti let představí jedinečná výstava. Od 8. do 27. srpna mohou lidé zajít na retrospektivní výstavu s názvem Město jako chrám, graffiti jako Písmo svaté.

Foto: archiv streetartfestival

Výstava mapuje éru graffiti a street artu posledních třiceti let na území Olomoucka a představí tvorbu umělců jako je MuDr.Pudr & Crazy Crime i BFAM crew.

„Název výstavy se může zdát lehce kontroverzní, přesto je nadmíru výstižný. Tím, čím je chrám pro věřícího, je město pro sprejera a umělce. A ačkoliv jsou chrámy střeženy, nevyhnou se občas znesvěcení, podobně jako ulice či domy,“ uvádí kurátorka výstavy a zároveň organizátorka Street Art Festivalu, Romana Junkerová. Za vrcholnou éru street artu v Olomouci lze považovat plastové černé kočky, ale výstava připomene i polystyrenové balonky či plakáty George W. Bushe, které byly reakcí na celosvětové dění po 11. září 2001.

„Vliv na rozvoj street artu v Olomouci měla i scéna v Praze, Pasta Oner a časopis Pop Life vydávaný v letech 1994–2001, jehož originální výtisky je možné na výstavě vidět také. Graffiti a street artová scéna se přirozeně prolínala, často ti samí autoři tvořili chvíli graffiti a chvíli street art, nové crew se objevovaly jako houby po dešti,“ popisuje kurátorka výstavy.

Nejstarší fotografie pochází z roku 1994, nejnovější je z roku 2022. Kromě zániku vojenského areálu na Velkomoravské ulici výstava ukazuje i současnou podobu Olomouce. Vstup na výstavu je zdarma, koná se v galerii Studio G21 na Dolním náměstí.

Možné je navštívit i komentované prohlídky města, kde se návštěvníkům ukáže street artová tvorba přímo v ulicích města. Prohlídky proběhnou 18. a 25. srpna a cena je 150 Kč na osobu.

Více informací na www.streetartfestival.cz

Foto: archiv StreetartfestivalINZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Drupi
INZERCE
TV Morava