Kultura

Beethovenův Fidelio v přímém přenosu! Moravské divadlo se představí premiérou v televizi

Po téměř třiceti letech se na olomoucké jeviště vrátí jediná dokončená opera Ludwiga van Beethovena Fidelio. Než se však hlediště znovu otevře veřejnosti, uvede Moravské divadlo tuto inscenaci na televizní obrazovce. Na příběh odvážné Leonory, která se pouští do boje se zlem, aby zachránila svého neprávem vězněného manžela Florestana, se můžete podívat v sobotu 24. dubna v 19.30 hodin na TV Noe.

Jedinou Beethovenovu operu Fidelio chtělo Moravské divadlo uvést původně už vloni. / Foto: Jan Procházka

Uvedením Fidelia chtěl soubor opery a operety vloni připomenout 250 let od Beethovenova narození. Kvůli protiepidemickým opatřením však musela být premiéra odložena z června na říjen a posléze přesunuta na letošní rok. „Nikdy jsem nezažil a doufám, že už nikdy nezažiji situaci, kdy by se tolikrát přesouvala premiéra. Náš Fidelio měl být vloni připomínkou výročí a oslavou hudebního génia. To se bohužel nepodařilo. Nyní se chystáme postoupit k už tak dlouho očekávané cílové rovince. Příznivci opery mohou zatím využít možnosti vidět naši inscenaci v televizi. V této těžké době se často přechází na on-line a televizní přenosy. Jsem přesvědčený že nic nenahradí živý zážitek, ale chápu, že tyto přenosy jsou nyní jedinou cestou, jak ukázat divákům a fanouškům umění, že jsme stále tady. Lidé potřebují umění a kulturní zážitky,“ zdůraznil umělecký šéf souboru a autor hudebního nastudování Miloslav Oswald.

Inscenaci připravuje režisér Josef Novák. Ten je umělecky spjatý s divadlem v Ústí nad Labem, kde působil jako režisér i umělecký ředitel. Postavu Leonory, která se vydává za vězeňského dozorce Fidelia, alternují Elena Prášilová Gazdíková a Barbora Řeřichová. „Hrát roli muže a přitom neztrácet ženskou citlivost, zároveň však mít velkou naléhavost v pěveckém výrazu, to byly těžké, ale současně krásné úkoly. Jsem moc šťastná, že jsem dostala možnost nahlédnout této roli "hlouběji pod kůži ". Čím větší ponor do role, tím lepší poznávání geniality Beethovenovy hudby,” uvedla Gazdíková. „Leonora je na jevišti prakticky od začátku do konce, party jsou náročné, takže je zde na místě zachovat klid a správně si rozvrhnout síly. Je jednou z rolí, ke které máte, řekla bych, přirozený respekt. Já mám ale ráda výzvy a na tuto roli jsem se moc těšila. A musím říct, že jsme si “sedly”, za což jsem vděčná,” doplnila Řeřichová.

Vězně Florestana ztvární Jakub Rousek nebo Milan Vlček, v inscenaci dále účinkují Vladislav Zápražný, Jiří Přibyl, David Szendiuch, Martin Bárta, Lucie Skácelíková, Helena Beránková, Jakub Tolaš či Petr Martínek. Inscenaci uvádíme v českém znění s hudebními čísly v německém originále.

Obsazení sobotního představení:

Don Fernando – Jakub Tolaš

Don Pizzaro – Martin Bárta

Florestan – Jakub Rousek

Leonora – Barbora Řeřichová

Rocco – Jiří Přibyl

Marcelina – Helena Beránková

Jaquino – Daniel Matoušek

První vězeň – Petr Mašek

Druhý vězeň – Vojtěch Poštulka

Spoluúčinkuje orchestr a sbor Moravského divadla Olomouc.

Jedinou Beethovenovu operu Fidelio chtělo Moravské divadlo uvést původně už vloni. / Foto: Jan Procházka


INZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Chata Kouty
INZERCE
TV Morava