Všechno rotuje a moje sochy to zachycují, říká Jan Dostál o největší výstavě kovových plastik

Jeden z nejoriginálnějších mladých umělců, sochař Jan Dostál, dnes otevřel svoji zatím nejrozsáhlejší výstavu s názvem Space Rotation v budově Envelopa Office Center v Olomouci. Před vchodem do objektu, v proskleném atriu a interiéru Bistra Paulus vystavil dvě desítky kovových plastik. Výstavu mohou návštěvníci vidět až do konce března.

Sochař Jan Dostál při vernisáži | Foto: Rej.cz

„Všechno kolem nás rotuje, bez rotace by nebylo nic. Dlouho jsem přemýšlel, jak rotaci bez pohybu zachytit v prostoru. Výstava je o tomto procesu a jeho vývoji. Hraji si s médiem kovu, kterým vytvářím nejrůznější abstraktní motivy vycházející z jevů ve vesmíru,“ uvedl při dnešní vernisáži své nejnovější instalace v Envelopě Dostál. Dodal, že jde o dosud největší výstavu, na níž je skoro dvacet soch různých velikostí, vytvořených především v posledním období. Jedná se sice o předměty z kovu, nicméně jsou tak tvarově natolik sofistikované, že některé z nich působí na pohled až křehkým či snovým dojmem. 


Jan Dostál žije a tvoří v Olomouci, kde v roce 2012 absolvoval hejčínské gymnázium. V Brně pak následně dokončil studium na Fakultě výtvarných umění při Vysokém učení technickém – v ateliéru Michala Gabriela. Kromě soukromých sbírek jsou jeho díla k vidění i ve veřejném prostoru. V rodném městě na sebe poprvé výrazněji upozornil v roce 2015 instalací ocelové sochy „Vetřelce“ na střeše domu v Šemberově ulici. Pro český pavilon na poslední světové výstavě Expo v Dubaji vytvořil téměř deset metrů vysokou sochu Mrak. Jeho dílem je také kříž s kopulí na Červeném kostele v Olomouci.

Dostál tvoří obří plastiky zejména z oceli a dalších kovů. Ve své tvorbě se inspiruje mnohdy tématy z přírody a živočišné říše, nebo jsou jeho díla čistě abstraktní.

Výstava mladého olomouckého sochaře navazuje na akci Design Olomouc. České značky v Envelopě, jejíž součástí byly i tři umělcovy sochy a jedna z nich sloužila jako základ vizuální podoby akce. Přehlídka designu skončila v sobotu. Budova je pro veřejnost otevřena ve všední dny od 7:30 do 18:00.

Foto: Rej.cz

Foto: EOC

Foto: EOC

Foto: Rej.cz

Foto: Rej.cz

Tento výtvarník jde opravdu až do detailu - kovové artefakty zdobí i jeho boty INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZEINZERCE
Ekologický rozcestník MIE
INZERCE
Chata Kouty