Zemřela Věra Beranová, vynikající kunsthistorička a dcera slavného olomouckého malíře

Ve čtvrtek 4. května 2023 zemřela docentka Věra Beranová, jedna z nejlepších středoevropských kunsthistoriček, vysokoškolská učitelka a autorka řady významných odborných publikací z oblasti estetiky. Věra Beranová pocházela z Olomouce a byla dcerou vynikajícího olomouckého výtvarníka Aljo Berana.

Věra Beranová | Zdroj: archiv rodiny

Věra Beranová se narodila 2. dubna 1947 v Olomouci do rodiny akademického malíře Aljo Berana. Vystudovala hejčínské gymnázium a poté Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, kterou absolvovala v roce 1970. Jako pedagog v následujících desetiletích působila na Karlově univerzitě v Praze či na univerzitách v Bratislavě a Ústí nad Labem. 

Pravidelně publikovala v českém i zahraničním odborném tisku. Většinu svého odborného díla věnovala vývoji estetického myšlení, napsala ale také monografii o svém otci, malíří Aljo Beranovi. Ten byl mimo jiné autorem novodobého znaku Univerzity Palackého, kterou jeho dcera Věra vystudovala. 
INZERCE
ČEZ ČEZ

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
TV Morava
INZERCE
Chata Kouty