Společnost

Vědkyně z Olomouce míří do Cambridge. Její výzkum má pomoci v přípravě nové generace léčiv

Soňa Krajčovičová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci je jedním ze dvou letošních držitelů grantu Nadace Experientia manželů Dvořákových. Nadace podporuje mladé vědce a vědkyně z oboru organické, bioorganické a medicinální chemie na českých i zahraničních stážích. Nadaná vědkyně odcestovala v těchto dnech na roční stáž na University of Cambridge, kde se chce věnovat metodologii, s jejíž pomocí bude možné připravit multifunkční sloučeniny pro vývoj nové generace cílených léčiv.

Soňa Krajčovičová, talentovaná mladá vědkyně z Olomouce, míří do Cambridge

„Získání grantu pro mě znamená opravdu hodně, jak lidsky tak pracovně. Je to skvělá příležitost, kterou málokdo dostane. O to více si jí cením. Manželé Dvořákovi jsou skvělí lidé, obdivuji je už mnoho let za to, co dělají pro českou vědu. Zároveň však působí velice skromně a lidsky, což je v současné době skoro až nevídaný úkaz. Stipendium Nadace Experientia je velmi prestižní záležitost a v našem oboru často jediná možnost, jak se může mladý vědec podívat po dokončení doktorského studia do zahraničí a nabrat potřebné vědecké zkušenosti. Jsem proto moc ráda, že se letos můžu zařadit mezi oceněné stipendisty i já,“ uvedla Soňa Krajčovičová.

Projekt Soni Krajčovičové je založen na přípravě prostorově uzamčených peptidických sloučenin, které budou pomocí metody „sponkování“ peptidu vnášet do molekuly několik užitečných látek, například malých organických molekul. To umožní přípravu multifunkčních, biologicky zajímavých sloučenin. „V projektu jsem přišla s několika nápady, jak tyto látky připravit. Na pohled to vypadá jednoduše, ale jedná se opravdu o hodně komplexní organické sloučeniny, což se sebou většinou přináší syntetické komplikace. Je to však pro mě kreativní výzva a ty já mám moc ráda,“ popsala oceněná vědkyně v oboru organické chemie.

Soňa Krajčovičová získala od Nadace Experientia stipendium v hodnotě 945 000 korun, díky kterému absolvuje roční zahraniční stáž na University of Cambridge ve Velké Británii. Již od července letošního roku působí ve skupině profesora Davida Springa. „Začátky jsou všude těžké, ale věřím, že se co nejrychleji začlením do skupiny. Cítím respekt k této prestižní univerzitě a určitě tuto příležitost neberu jako samozřejmost. Budu se snažit šířit nejen dobré jméno Nadace Experientia, ale i katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého,“ doplnila Soňa Krajčovičová.

Druhý grant získal absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Athanasios Markos z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Oba stipendisté tak rozšíří řadu 17 excelentních mladých vědců a vědkyň do 35 let, které Nadace Experientia podpoří. Celková částka vyčleněná na podporu mladých vědkyň a vědců činí téměř 30 milionů korun.INZERCE
Radio Haná Benzín zdarma Radio Haná Benzín zdarma

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
TV Morava