São Paulo, Bolzano, Santa Fe… a Olomouc. Cestovatelé posunuli Olomouc do světové špičky

Brazilské São Paulo, italské Bolzano, mexické Querétaro, americké Santa Fe… a Olomouc. Podle jednoho z největších cestovatelských portálů Booking.com patří Olomouc do TOP 10 nejvíce trendy turistických destinací světa. Žebříček vznikl na základě dotazníkového šetření mezi více než 20 tisíci cestovateli a zohledňuje meziroční nárůst zájmu o konkrétní destinaci.

Olomouc je podle booking.com mezi nejvyhledávanějšími turistickými destinacemi | Ilustrační foto: Jan Andreáš

Portál pro on-line rezervaci ubytování láká cestovatele do Olomouce na památky, kulturní dědictví, skvělou gastronomii i atmosféru. „Pokud se městu dostane tak vysokého hodnocení od světově známého rezervačního portálu, je to obrovská pocta. Věřím, že se jejich doporučení zúročí jako pozitivní reklama,“ reagovala Djamila Bekhedda, ředitelka agentury Střední Morava – Sdružení cestovního ruchu.

Booking doporučuje vidět historické centrum, barokní div střední Evropy – sloup Nejsvětější Trojice, a nevynechat ani výhled z radniční věže. Atmosféru Olomouce vykresluje jak v klidné denní atmosféře kaváren, tak v barvách pulsujícího nočního života studentského města, který lze zažít v rušných hospůdkách a minipivovarech. „Je podstatné, že cestovatelům doporučují se v Olomouci ubytovat a strávit tady delší čas. Prostě nezažít Olomouc jenom jako krátkou zastávku pro fotku s Trojicí,“ vysvětluje pozitiva hodnocení náměstek pro kulturu a cestovní ruch Viktor Tichák.

K ubytování Booking konkrétně doporučuje hotel Long Story Short Hostel & Café, pro jeho ideální polohu v centru Olomouce, s hřištěm pro pétanque a terasou pro grilování a živou hudbu.

Booking.com doporučuje Long Story Short | Foto: Jan Andreáš

Přibývají domácí turisté a roste zájem Italů

Za rok 2022 se zvýšil počet hostů ve městě v porovnání s předchozím rokem o 71 procent a počet přenocování o 75 procent. Domácích turistů z Česka bylo v meziročním srovnání o 42 a zahraničních o 173 procent více. Podle dat z Českého statistického ústavu přespalo loni v olomouckých hotelech a penzionech 193 434 hostů, kteří tak ve městě strávili přes 360 tisíc nocí.

„Z čísel je znatelné, že návštěvnost českých turistů se ve srovnání s dobou před pandemií již vyrovnala, avšak návštěvnost zahraničních turistů znatelně klesla. Situace se ale každé čtvrtletí zlepšuje,“ uvedla vedoucí oddělení cestovního ruchu magistrátu Lucie Bartovská.

Nejvíce zahraničních návštěvníků do Olomouce přijelo opět ze Slovenska, dále pak z Polska a Německa. Na čtvrtém místě se objevili hosté z Rakouska, následují Ukrajinci, Italové, Američané, Maďaři a Španělé. Průměrná délka přenocování u ubytovaných hostů v porovnání s rokem 2021 vzrostla z 1,83 nocí na 1,87 nocí v roce 2022. Stále více času u nás tráví zejména Španělé, Francouzi a Italové. A právě Italové u nás loni strávili 5 728 nocí. „To je průměrně 3,53 nocí, což je řadí na čtvrté místo počtu přenocování,“ zdůrazňuje pozitivní čísla statistik Lucie Bartovská.

HODNOCENÍ OLOMOUCE

Od booking.com přebírají toto pozitivní hodnocení Olomouce i jiné zahraniční stránky pro cestovatele. Podívejte se, co píší... 

Booking.com: 

"Pro cestovatele, kteří chtějí příští rok poznat méně známá místa, je Olomouc, historické město v České republice, jedním z nejlépe utajených pokladů Evropy. Nachází se na Hané na Moravě, jeho historie sahá až do 11. století a nabízí vše od velkolepé architektury přes minipivovary až po bohatou gastronomii – olomoucké tvarůžky zkrátka musíte ochutnat. Zachovalé staré město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a sloup Nejsvětější Trojice, který se na hlavním náměstí tyčí do výšky 35 metrů, je jedním z barokních divů střední Evropy. Z nedaleké radniční věže si užijete výhled na sloup i na krásné Jeseníky.

Ubytování: Long Story Short Hostel & Café se nachází v pevnosti z 18. století a nabízí hřiště na pétanque, gril, kavárnu a bar na terase, kde se konají živá hudební vystoupení a filmové večery."

Thetravel.com

"Mnoho cestovatelů navštěvuje Českou republiku, aby poznali Prahu. Ale 235 mil odsud, v Olomouci, najdou úžasnou architekturu, jako je například katedrála svatého Václava z 12. století, a malebné uličky lemované restauracemi a kavárnami. Olomouc je méně známé evropské město se zachovalým starým městem, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Univerzitní město nabízí svým návštěvníkům a své studentské populaci živé hospody a minipivovary."INZERCE
Advokátní kancelář Matěna Advokátní kancelář Matěna

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
TV Morava