Po čtvrt století se narodilo mládě kalimika. Zoo Olomouc je jedná, která tyto malé opičky chová

Kalimika, neboli tamaríny skákavé, chová olomoucká zoo od roku 1997. Po úhynu chovného páru v roce 2023, kdy samice byla s délkou života 25 let rekordmankou, letos na jaře získali samičku z Ljubljany a samce ze švýcarské Walter zoo, čímž vytvořili mladý nadějný pár, a k tomu i doporučení koordinátora k rozmnožování tohoto druhu v olomoucké zoo. Nyní to vyšlo!

Jeden ze šťastných rodičů. Mládě kalimika se zatím vyfotit nepodařilo | Foto: Zoo Olomouc

„S Mikulášem 6. 12. se naše naděje proměnila ve skutečnost. Po 25 letech se narodilo životaschopné mládě, které samice nosí na zádech kolem krku jako šálu. Daří se mu velmi dobře a máme z něj nevýslovnou radost. Dnes si ho mohli povšimnout i první návštěvníci. Na jeho zachycení fotoaparátem však teprve čekáme, stejně jako na určení pohlaví, které proběhne při veterinární kontrole a čipování za zhruba 4 měsíce,“ uvádí Jitka Vokurková. Za dobu chovu se v Zoo Olomouc narodila 4 mláďata. Tato zahrada je současně jediná v zemi, kde se kalimika chovají.

Kalimiko: výjimečná drápkatá opice

Tento druh byl poprvé popsán v roce 1904 a je jediným zástupcem rodu Callimico. Dokáže velmi dobře šplhat a skákat i do vzdálenosti čtyř metrů. Po průměrné době březosti 144-159 dnů samice obvykle porodí jediné mládě, a ne dvojčata jako u jiných kosmanů a tamarínů.

V prvních týdnech života se o mládě stará a nosí je především matka. Otec a ostatní členové skupiny se výchovy účastní až později. Mláďata jsou kojena tři měsíce, v té době si již začínají samostatně shánět potravu. Dospívají ve druhém roce života. Na rozdíl od ostatních druhů čeledi Callitrichidae může samec pářit více samic v jedné skupině, avšak samice se stávají vůči sobě agresivní a bojují o dominantní postavení. Mají schopnost rodit dvakrát ročně. Půlroční porody se pravidelně vyskytují v chovech a méně již ve volné přírodě a jsou připisovány poporodní říji, která umožňuje samici zabřeznout velmi brzy. K těmto vícečetným porodům přispívá i dostupnost hub – jejich důležitého zdroje potravy.

Foto: Zoo Olomouc



INZERCE
Maple Bear Maple Bear

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
TV Morava
INZERCE
Radio Haná