„Záchranné práce probíhají z pohledu ochrany životního prostředí efektivně a naprosto profesionálně. Při haváriích je rozhodující rychlost a kvalita zásahu. Situaci sledujeme s olomouckými rybáři, v řece Moravě v Olomouci žijí až tři desítky druhů ryb, škeble i raci. V případě potřeby budeme stav společenstva ryb i dalších vodních živočichů konzultovat s odborníky z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd se sídlem v Brně,“ uvedl Loyka.
Příčinou havárie na Švýcarském nábřeží byla podle dnes zveřejněné informace z magistrátu technická závada na vlakové soupravě. Podle ekologa ze Správy železnic se pokusí hasiči pomocí jeřábů vlak vyzvednout na koleje a odtáhnout ho z místa havárie, aby mohly být co nejrychleji zahájeny sanační práce pod dozorem oprávněné firmy a hydrogeologů. Důležité je teď právě to, aby sanační práce začaly co nejdříve.
Mluvčí dopravního podniku Anna Sýkorová potvrdila snahu o obnovení tramvajového provozu. „Vzhledem k rozsahu poškození tramvajového vlakového křížení půjde zatím o provizorní opravu,“ doplnila Sýkorová.
Na místě nehody zasahuje Drážní inspekce. Ta odhadla škody na 16 milionů korun, z toho 5 milionů na vlaku, 5 milionů na vlakové trati a 6 milionů korun na tramvajové dráze. Na místě nehody šetří příčiny a okolnosti jejího vzniku čtyři inspektoři Drážní inspekce, která zahájila vlastní šetření této mimořádné události včetně zpracování závěrečné zprávy.
Foto: Policie ČR
Foto: Drážní inspekce
Foto: Drážní inspekce
Foto: Drážní inspekce