Kostel německé evangelické církve augšpurského vyznání byl zbudován v prostoru zbořených hradeb barokní bastionové pevnosti jako jedna z dominant nové „okružní třídy“, kterou ve svém urbanistickém plánu navrhl světoznámý vídeňský architekt Camilo Sitte.
Projekt, jež původně vypracoval roku 1898 stavitel Franz Böhm, upravil a zjednodušil architekt Max Löv z Brunšviku. Ten vytvořil typickou novogotickou stavbu ve stylu německé cihlové gotiky. Základní kámen byl položen 16. 5. 1901 a stavba byla dokončena v roce 1902.
Do kupole na hlavní kostelní věži, do tzv. makovice, bylo umístěno také pouzdro s poselstvím budoucím generacím. Poprvé a zcela nečekaně bylo objeveno při generální rekonstrukci červeného kostela v červenci roku 1988. Uzavřené kovové pouzdro ukrývalo cenné dobové materiály. Tiskoviny např. Mährisches Tagblatt, Neue Zeit nebo Mährisch-schlesische Post, které dokumentovaly slavnostní položení základního kamene ke stavbě kostela i dokončení hrubé stavby v říjnu téhož roku, přiložena byla dále dobová pohlednice a německý pamětní spis s pečetí a s podpisy významných církevních i světských osobností, pojednávající o této nevšední olomoucké události na počátku 20. století. Vzhledem k tomu, že kostel na třídě Svobody si tehdy vystavěli němečtí evangelíci, zatímco jejich čeští souvěrci se scházeli jinde, neobsahuje schránka pravděpodobně žádné české tiskoviny z té doby.
Nález byl podroben odbornému průzkumu, soupisu i fotodokumentaci. Posléze byl doplněn zápisem o stavu kostela v letech 1961–1988, o dobové noviny, publikace, fotografie nebo mince a 7. září 1988 byla celá schránka opět uložena do padesátimetrové výšky pod vrchol kostelní věže. Tam by se také měla nyní nacházet.
„Nyní, v rámci největší rekonstrukce Červeného kostela od doby jeho založení, bude kovová schránka s dobovými dokumenty na čas přemístěna a bezpečně uložena v trezoru depozitáře knihovny,“ uvedla ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci Iveta Tichá. „Sejmutí schránky v nás přirozeně provokuje úvahy o tom, co bychom příštím generacím měli odkázat my,“ dodal Jan Žůrek, krajský radní pro oblast kultury. Slavnostního snesení a otevření schránky se zúčastní také hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, zástupci médií, odborné i laické veřejnosti.