„Vyzdvihl bych husu malou, která spadá pod patronát evropského záchovného programu (EEP) a z 28 evropských zahrad, které ji chovají, se podařil v posledních 12 měsících odchov pouze ve třech. My na něj čekali od roku 2019, kdy se kolekce zvířat olomoucké zoo o tento druh rozšířila. Až letos jeden z párů snesl vejce. Ze čtyř snesených vajec se vyklubala po přirozené inkubaci pod samicí tři housata. Těší nás však jakýkoliv úspěch v ptačí říši, za nímž stojí nejen naši opeřenci, ale i práce chovatelek Michaely Jünglingové, Hany Jarošové a Ladislavy Pospíšilové,“ uvádí kurátor ptáků MVDr. Jan Kirner.
Mezi další ptačí mláďata patří pět čápů černých (Ciconia nigra). Z pěti nakladených vajec se chovnému páru podařilo odchovat všechna, což je zdaleka nejvíce, co se kdy podařilo. Spolu s mladým párem, který létá v nově otevřené voliéře Bábovka, tak pobývá v Zoo Olomouc aktuálně devět čápů černých.
V zázemí také rodiče odchovali i dva samečky sympatických amazónků černotemenných (Pionites melanocephalus). Tito nepřehlédnutelní papoušci chovaní dlouhé roky pouze v zázemí se již brzy představí i našim návštěvníkům. Při procházce spodní částí zoologické zahrady nelze přeslechnout křik hejna arating černohlavých (Nandayus nenday). Tito papoušci úspěšně odchovali prozatím pět mláďat, ale sezóna ještě není u konce.
O kousek dál, ve voliérách, kde jsou k vidění např. zoborožci, mají návštěvníci možnost sledovat, jak roste mládě v přírodě vyhubeného bažanta Edwardsova (Lophura edwardsi). Přírůstku si velmi vážíme. Je jedním z nejvzácnějších chovanců naší zoo a přirozený odchov pod rodiči je u nich velmi cenný.
Ve stejné soustavě voliér také čile pobíhá po větvích vylétlé mládě banánovce obecného (Musophaga violacea), dříve zvaného turako fialový. Mláďata těchto plodožravých ptáků opouští hnízdo v útlém věku, a tak mohou návštěvníci pozorovat, jak se postupně přebarvuje do šatu dospělých.
Pozadu nezůstávají ani vrubozobí. K tradičně odchovávaným druhům patří kachničky mandarinské (Aix galericulata) a podařilo se odchovat i pět mláďat charismatických hus tibetských (Anser indicus). Celou jejich rodinku mohou návštěvníci pozorovat v přední části voliéry plameňáků.
V zázemí se líhnou i mláďata sovic sněžních (Bubo scandiacus). Při jejich hnízdění je třeba si dávat bedlivý pozor, protože pár si urputně brání svůj životní prostor a mláďata samotná.
Čilý ruch panuje i v kolonii plameňáků růžových (Phoenicopterus roseus), kde díky příznivému počasí zažíváme úspěšnou sezónu. Čtyři mláďata v prachovém peří již vytváří školku. Malí plameňáci se totiž sdružují do skupinek, které se v hejnu drží při sobě.
Foto: Zoo Olomouc