Poprvé v historii zde mohou návštěvníci vidět pohromadě všechny nejvýznamnější archeologické objevy, které byly v Olomouci učiněny od 19. století až do dnešních dní. Výstava Město na třech pahorcích v Arcidiecézním muzeu Olomouc zahrnuje nejvýznamnější hmotné památky středověké Olomouce 6. až 16. století.
Výstava odhalí, jaké byly počátky a rozvoj osídlení Olomouckého kopce ve středověku. Vysvětlí historický význam tří zdejších návrší – Svatopetrského, Svatováclavského a Svatomichalského, kde stálo sídlo olomouckých knížat a dva kamenné hrady. Věnuje se také počátkům olomouckého biskupství, zaniklým církevním stavbám a podobně.
Velkomoravské šperky | Foto: Vlastivědné muzeum v Olomouci
Návštěvníci uvidí například vzácné meče z 9. století, velkomoravské šperky, gotické kachle či poháry, nálezy jantaru, objevené poklady mincí a šperků a podobné krásné a vzácné předměty. Kromě nejnovějších interpretací objevů, jež přinesly archeologické výzkumy především v průběhu 20. a 21. století, si zde mohou zájemci udělat představu o každodenním životě obyvatel středověké Olomouce prostřednictvím bohatého výběru exponátů z oblasti bydlení, stolování, odívání, šperků, zbraní a výstroje, platidel, obchodu a her, ale také vzdělanosti a víry.
K výstavě vychází katalog kolektivu autorů, který shrnuje a zasazuje do nového kontextu všechny doposud známé poznatky včetně těch, které zatím nebyly v odborné literatuře publikovány.
Foto: Markéta Lehečková
Poháry z 15. století | Foto: MUO
Plaketa s motivem sv. Marka z 10. století | Foto: Rej.cz
Románský kachel z nálezu na Václavském návrší | Foto: Rej.cz