Století Arcidiecézní charity. Štreitovy a archivní fotografie propojí současnou a minulou Charitu

Výstava na téma Století charitního díla na Moravě (1922/1992/2022), která se uskuteční v Olomouci v Galerii Biblio od 16. února do 12. března, nabízí jedinečnou příležitost přiblížit se kořenům profesionální Charity na našem území. V těchto dnech je to totiž přesně sto let od od ustanovení dnešní Arcidiecézní charity Olomouc, a 30 let od založení Charity Olomouc. Výstava snímků světově známého fotografa Jindřicha Štreita v kombinaci s dobovými fotografiemi tak přiblíží sociální a charitní péči v průběhu celého jednoho století.

Arcibiskupský dívčí sirotčinec - Olomouc-Nové Sady | Foto: archiv Charity Olomouc

Letošní dvě jubilea nabízí nevšední zdroj inspirace s pohledem do minulosti ke kořenům sociální charitní práce a zároveň jsou příležitostí propojit minulost se současností prostřednictvím historických dobových snímků a současných fotografií Jindřicha Štreita. „Pauza v činnosti Charity byla sice dlouhá, ale přesto můžeme mít stálé vědomí, že kořeníme hluboko v zajímavé a pestré minulosti. To je důvod, proč akce spojené s takovým zamyšlením mají obrovský smysl. Bohužel naše společnost se žene příliš dopředu a nestíháme se zastavit a ohlédnout,“ přibližuje Petr Prinz, ředitel Charity Olomouc.

Foto: Jindřich Štreit

Projekt Kde domov můj a Vzájemnosti

Fotograf Jindřich Štreit se s olomouckou Charitou setkává již řadu let. „Vážím si jejích aktivit, a to jak v Olomouci, tak i za hranicemi republiky. Jedním z projektů, na kterém jsme spolupracovali, byl cyklus fotografií Kde domov můj. Týkal se problematiky bezdomovectví. Ocenil jsem, jak moc se Charita stará o lidi bez domova, jak jim pomáhá a jaké služby jim nabízí. To jsem se snažil nafotografovat. Mnohokrát jsem charitní fotografie vystavoval, a tím upozorňoval na tuto neuvěřitelnou sociální pomoc,“ říká Jindřich Štreit u příležitosti příprav nové výstavy.

V roce 2018 vydala Charita Olomouc netradiční publikaci fotografií Jindřicha Štreita Vzájemnosti, v níž se autor soustředil na osudy lidí bez domova. Kniha je víc než sociálním dokumentem. Ke slovu se dostala i poezie, která společně s fotografickými obrazy renomovaného umělce odkazuje k potřebě lásky, vzájemného vztahu a respektu k lidské důstojnosti.

Výstava snímků v Galerii Biblio

Expozice bude doplněna o publikace se sociální tematikou z fondu Vědecké knihovny v Olomouci. Dobové předměty Svazu Charity zapůjčila olomoucká pobočka Zemského archivu v Opavě. Na výstavu mohou zájemci zavítat v otevírací době Vědecké knihovny v Olomouci od 17. února do 12. března 2022 v Galerii Biblio (Bezručova 2).


Útulek pro batolata | Foto: archiv Charity Olomouc

Výstavu pořádá Charita Olomouc ve spolupráci s Vědeckou knihovnou v Olomouci a dalšími partnery. Záštitu výstavě udělili Mons. Jan Graubner, olomoucký arcibiskup a metropolita moravský a Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje. TV Noe se bude výročí Charity věnovat v pátek 18. února 2022 v živě vysílaném večerním pořadu.

Křesťanská charita a pokrokářský humanismus

Na Moravě byla první charitní organizace oficiálně zřízena v olomoucké arcidiecézi, kde ji po vzoru zahraničí před rovným stoletím ustanovil olomoucký arcibiskup Antonín Cyril Stojan. Stalo se tak na základě doporučení a vize premonstráta Ludvíka Antonína Bláhy, kaplana na Svatém Kopečku u Olomouce. Ludvíka Bláhu arcibiskup Stojan jmenoval jejím prvním ředitelem. Bláha se současně zasloužil o založení Charity i v brněnské diecézi (v Brně od března 1921 existovalo Ústředí katolické charity, které připravilo půdu pro novou charitní organizaci). V únoru 1922 vznikly na diecézní úrovni Svazy Charity se sídlem v Olomouci a v Brně. Postupně se vytvořila charitní síť založená na farních, diecézních a zemských Charitách.

V době po založení Republiky československé čelila katolická církev mohutnému tlaku proticírkevním a tzv. pokrokářských sil, které se ji snažily spojit s habsburskou érou a vyloučit ji z dění v nové republice. Církev naproti tomu argumentovala například i svou staletou tradicí křesťanské charity. "Místo křesťanské charity, to jest účinné lásce k blážnímu, stavějící na lásce k Bohu, byl postaven humanismus, jakési lidství jen, které mělo převzíti úkol pečovat o trpící. ... Církev pracovala ze svých prostředků, kdežto humanismus musí míti k ruce ministerstvo sociální péče, různé úřady, spousty úředníků a podobně," psal v roce 1922 na konto vzniku diecézních charit lidovecký list Nová severní Morava.  

Bez ohledu na tehdejší ideologické rozpory lze dnes konstatovat, že dílo arcibiskupa Stojana a premonstráta Bláhy v podobě Charity Olomouc zdárně pokračuje a každoročně přináší úlevu a popmoc tisícům lidí u nás v v zahraničí. 

Zdroj: Eva Štefková, Charita Olomouc



INZERCE
SPEA SPEA

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Kickbox K1