Olomouc si připomíná výročí srpna 1968. Zlomový okamžik v dějinách dnes sami Rusové chválí

Srpnové události roku 1968 pohledem pamětníků představí výstava Paměti národa, kterou je už od od pondělí 15. srpna na Žižkově náměstí před budovou pedagogické fakulty. Výstava s dobovými fotografiemi oživuje příběhy šesti lidí, jichž se dotkly nejen tyto srpnové události.

Výročí okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy si v Olomouci připomeneme také pietním aktem, a to v pátek 19. srpna ve 14 hodin taktéž před pedagogickou fakultou Univerzity Palackého.

„Jak jinak si připomínat důležité historické události, než prostřednictvím vyprávění pamětníků, dokud ještě můžeme. Od srpna 1968 uplynulo už 54 let, tehdejší příběhy je však důležité stále odhalovat, zejména kvůli mladé generaci,“ míní náměstkyně olomouckého primátora pro cestovní ruch, kulturu a sport Markéta Záleská.

Výstava, vyobrazuje příběhy lidí, kteří svým příkladem a životním postojem dali najevo, že s komunistickým režimem nesouzní. Za to byli šikanováni, stíháni a někteří i vězněni. Expozici dokreslují dobové fotografie historika a olomouckého rodáka Miloslava Čermáka, který se mezi tanky okupantů nebál vstoupit s fotoaparátem. Dramatické snímky tajně ukrýval až do sametové revoluce v roce 1989. Příběhy a fotografie si můžete přijít prohlédnout až do pondělí 22. srpna.

Jednadvacátý srpen 1968 se velmi neblaze zapsal do dějin českého národa. 54. výročí těchto událostí si připomeneme pietním aktem v pátek 19. srpna ve 14 hodin před pedagogickou fakultou Univerzity Palackého.

RUSOVÉ DNES VĚŘÍ, ŽE NÁM POMOHLI A ZABRÁNILI 3. SVĚTOVÉ VÁLCE

A jen na dokreslení toho, jak se na srpen 1968 dívají sami Rusové, tady máme poslední relevantní průzkum, provedený před čtyřmi lety ruskou nevládní agenturou Levada Center. Mnozí z dotázaných o sprnu 1968 nevěděli nic, protože ve školách se o tom ruští studenti neučí. Podle průzkumu  si pouze 6 procent Rusů myslí, že invaze byla zločinem vůči sousední zemi a naopak 40 procent respondentů zastává názor, že "invaze byla nutná"

Zatímco v 90. letech se za invazi ze srpna 1968 omluvil prezident Boris Jelcin a a později, v roce 2006, dokonce i dnešní prezident Putin uvedl, že Rusko nese morální vinu, o deset let později se už moskevský narativ zcela proměnil. V dokumentárním filmu ruské státní televize Varšavská smlouva: odtajněné stránky, se opakují průhledné lži okupantů z roku 1968 o tom, že tzv. Pražské jaro řídili bývalí nacisté a fašisté, že okupanti u nás odhalovali tajné sklady zbraní a že se NATO chystalo už už vpadnout do Československa. Okupací prý tehdy zabránili třetí světové válce, což je sice naprostý nesmysl, ale ruským uším zřejmě pořád lahodí víc než fakt, že zločinné invaze a okupace blízkých zemí jsou běžnou součástí ruské zahraniční politiky.  




INZERCE
SPEA SPEA

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Kickbox K1
INZERCE
Hlas pro náš kraj