Slavného provorepublikového starostu Olomouce Richarda Fischera připomíná nová kniha a výstava

Vědecká knihovna v Olomouci udělala velkýkus práce pro povědomí o významné osobnosti olomoucké historie Richardu Fischerovi. Dnes se totiž odehrál křest nové knihy o prvorepublikovém starostovi. Na radnici se sešli vydavatelé a autorka knihy s Fischerovými prapotomky a několika bývalými primátory Olomouce. Dnes je ještě v Galerii Biblio ve Vědecké knihovně v 17 hodin vernisáž výstavy a autogramiáda.

Autorka knihy Kristýna Bařinová | Foto: olomouc.eu

U příležitosti letošního 150. výročí narození rodáka z Loštic Richarda Fischera připravila Vědecké knihovna v Olomouci, která ve svém fondu uchovává Fischerovu bohatou publikační a novinářskou činnost, publikaci a výstavu věnovanou osobnosti, která v letech 1924–1939 stála v čele olomoucké radnice a jejíž aktivity dalece přesahovaly hranice regionu. V případě publikace Život je mnoho i doprovodné výstavy se jedná o vůbec první zpracování přehledové biografie Richarda Fischera.

Aktivní profesní život Richarda Fischera se odehrával na pozadí přelomových událostí rakousko-uherské monarchie, první i druhé republiky a částečně také období okupace. Více než padesát let zasvětil prosazování českých národních snah, spravedlivému fungování komunální politiky a podpoře a obhajobě potřeb a požadavků českého národa. Jeho celoživotní postoje moderního demokraticky smýšlejícího politika, literárně činného a společensky angažujícího se člověka charakterizuje zejména odhodlanost boje za českou Olomouc.

„Ačkoliv Richard Fischer usedl do starostenského křesla až v roce 1923, nelze mu upřít prvenství Čecha, který stanul v čele olomoucké radnice a převedl město do rukou české správy. Fischer dostál také své pověsti moderního vizionáře, jehož úsilím se podařilo obnovit a především realizovat někdejší myšlenku vytvoření tzv. Velkého Olomouce připojením třinácti obcí, jež doposud představovaly olomoucká předměstí,“ říká k Fischerovi autorka knižní novinky a kurátorka výstavy Kristýna Bařinová.

Fischer ve funkci olomouckého starosty setrval až do osudného 15. března roku 1939, kdy pronáší svůj poslední odvážný projev a předává správu města k rukám německých okupantů.

Válečné období prožil v rodných Lošticích, kde i nadále poskytoval právnické rady místním i přespolním, kteří se na něj s důvěrou obraceli. Po válce se sice v září roku 1946 vrací do milované Olomouce, ale veřejného života se již neúčastní. Duši prvorepublikového demokrata zdrtil nástup komunistického režimu. Osobnost Fischerova formátu ztělesňující ideály dob minulých přicházející nová éra nemohla potřebovat.

Bývalí primátoři při křtu knihy o starostovi Richardu Fischerovi: zleva Antonín Staněk, Břetislav Baran, Martin Major, Ivan Kosatík a Martin Tesařík | Foto: olomouc.eu

V obřadní síni radnice se křtu knihy zúčastnili i bývalí primátoři Martin Major, Ivan Kosatík, Martin Tesařík a Antonín Staněk, první nekomunistický starosta Břetislav Baran a také starostka města Loštice Šárka Havelková Seifertová. Publikaci i výstavu finančně podpořili statutární město Olomouc, město Loštice, VHS Olomouc, a.s., firma A. W. spol s r. o. a Advokátní kancelář Ritter-Šťastný.

Výstava bude přístupná do konce října v otevírací době VKOL. Publikaci lze zakoupit přímo ve Vědecké knihovně v Olomouci či v e-shopu na www.vkol.cz

Kdo byl JUDr. Richard Fischer?

Narozen 27. března 1872 v nedalekých Lošticích, „legendární“ olomoucký starosta v letech 1923 až 1939, advokát, politik (poslanec Moravského zemského sněmu), žurnalista, literát a především zapálený český vlastenec. Ve městě přivítal řadu významných domácích i zahraničních hostů (mj. prezidenty T. G. Masaryka, E. Beneše). Zemřel 4. února 1954 v Olomouci. Pohřben byl v rodných Lošticích.


Křest knihy s autorkou Kristýnou Bařinovou a zástupci Vědecké knihovny Olomouc | Foto: olomouc.eu
INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZEINZERCE
Ekologický rozcestník MIE
INZERCE
Chata Kouty