„V roce 1756 bylo podmínkou k vysvěcení kostela to, že musí být alespoň ze dvou třetin vydlážděn svojanovským pískovcem. Kameník ale tehdy tvrdil, že před květnem nemůže zahájit práce v lomu, a není tak možné dodat dlaždice do stanovené lhůty. Z těchto důvodů nedošlo až do dnešních dnů k vysvěcení kostela,“ vysvětlila historické souvislosti Lucie Mahdalová, mluvčí zábřežské radnice.
Po dlouhých 270 letech se duchovní slavnosti dočká jak kostel, tak i sami věřící. Na stěnách kostela je nově namalováno dvanáct křížů. Označují místa, která světící biskup pomaže olejem. Jde o nedílnou součást církevního obřadu.
„Termín svěcení kostela byl letos zvolen záměrně na 10. listopadu, a to podle data první bohoslužby,“ zdůraznil zábřežský farář a děkan Radek Maláč.
Kostel svatého Bartoloměje stával v místech barokního chrámu už nejméně od 14. století a po jistou část sloužil i kališníkům a poté luteránům. V 17. století se ale kvůli velmi špatnému stavu uvažovalo o jeho zbourání a stavbě nového kostela. To se pak v polovině 18. století skutečně stalo a na místě vyrostl nový chrám, údajně podle starších plánů slavného italského architekta Domenica Martinelliho.
Náčrtek staršího kostela svatého Bartoloměje v 17. století(výřez z Aretinovy veduty). | Zdroj: http://rkfzabreh.rps.cz/