Jde o citelnou ztrátu nejen pro rodinu a všechny, kdo Vildu, jak se mu obvykle říkalo, znali, ale v podstatě pro všechny, kteří mají rádi Olomouc. Vilda Švec byl totiž neúnavným popularizátorem lokálních dějin, disponoval obrovským archivem z historie jednotlivých olomouckých městských čtvrtí a byl iniciátorem řady "sousedských" akcí, jejichž konání posléze často přebraly do svých rukou například komise jednotlivých městských částí. Takto stál díky Slavnostem Černého Orla u zrodu setkávání obyvatel Nové Ulice, založil tradici povelských a novosadských slavností u kapličky Neposkvrněného Početí Panny Marie, neředínských sousedských setkání či oblíbených slavností v Úřední čtvrti.
Vilém Švec byl také autorem řady publikací, věnovaných dějinám některých olomouckých čtvrtí či spoluautorem knihy hanáckých pověstí a pohádek. Kromě jeho přebohatého archivu fotografií a dalších archivních dokumentů byl i sběratelem nejrůznějších unikátních předmětů z olomoucké historie. Vedle jedné ze starých olomouckých lamp byla nepochybně nejoriginálnějším a nejobjemnějším kouskem jeho sbírky jedna z vyřazených olomouckých tramvají.
Vilém Švec působil rovněž jako průvodce v Hanáckém muzeu v přírodě v Příkazích, pracoval pro Národní památkový ústav nebo jako pedagog na Univerzitě Palackého v Olomouci. Mnozí jej poznali při zasvěcených komentovaných procházkách jednotlivými částmi Olomouce, jiní zažili některá hudební vystoupení, do kterých se ochotně zapojoval.
Olomoučan Vilda bude svému městu nesmírně chybět.
Vilém Švec (vpravo) při jedné z mnoha komentovaných prohlídek města | Foto: Štefan Berec / Zdroj: FB Vilda Švec