Nová tradice tříkrálové koledy, která je největší dobročinnou akcí v ČR, se začala psát před 25 lety. Její narozeninový ročník se nesl v rytmu nové hymny, kterou složil písničkář Michal Horák, t.č. také Král Majálesu UP Olomouc. Sbírku zároveň doprovází celá řada akcí, průvodů, koncertů či soutěží – například výtvarná soutěž Nakresli tři krále, info ZDE.
Rekordní výtěžek podpoří domácí hospicovou péči i provoz ordinace pro lidi v nouzi
Do letošní Tříkrálové sbírky, která probíhala od 1. do 14. ledna 2025, se na Olomoucku zapojilo přes 1600 koledníků v 37 obcích a 15 městských částech. Do zapečetěných kasiček dárci v hotovosti vložili úžasných 2 594 759 Kč, což je téměř o sto tisíc korun více než loni. Spolu s bezhotovostními dary a online koledou se dosud podařilo vybrat 2 672 227 Kč.
„Výtěžek z letošní Tříkrálové sbírky pomůže podpořit domácí hospicovou péči či provoz ordinace praktického lékaře a psychiatra pro lidi bez domova. Také umožní dofinancovat stavební úpravy nového zázemí služeb pro lidi s duševním onemocněním nebo rozvoj výdejny potravin Centra materiální pomoci,“ přibližuje záměry sbírky Dagmar Hubená z Charity Olomouc. „Část výtěžku podpoří osoby a rodiny v nouzi ohrožené sociálním propadem.“
Dárci ještě mohou až do 31. ledna 2025 přispět bezhotovostně na účet č. 66008822/0800. Na základě konkrétního variabilního symbolu pak mohou zvolit, kterou oblast chtějí podpořit, přehled QR kódů se nachází ZDE a také v Mapě tříkrálového koledování. Obecný variabilní symbol pro Charitu Olomouc je 777970109.
„Ráda bych poděkovala všem dobrovolníkům, koledníkům i místním asistentům za jejich ochotu a obrovské každoroční nasazení,“ říká koordinátorka Milada Malíšková z charitního Centra dobrovolníků. „Mnozí z nich si přesouvali směny v práci, zařizovali si volno, aby mohli pomoci. S přípravami sbírky, rozvážením materiálu i počítáním nám pomáhalo 28 dobrovolníků, 9 z nich v průběhu celého roku,“ vypočítává Malíšková. „Bez nich by se tak rozsáhlá akce nemohla uskutečnit.“
Do oběhu letos Charita Olomouc vyslala celkem 458 zapečetěných kasiček, z toho 13 statických, které byly umístěny např. v kostelech, knihovnách, kavárnách či firmách. Nejčastějším platidlem byla stokoruna, v celkovém počtu 6 002 kusů.
Nejvyšší sumu vydala jedna z 11 kasiček z oblasti Hodolany – v jediné kasičce koledované v oblasti Bělidla bylo neuvěřitelných 30 311 Kč. Jak si tuto rekordní sumu vysvětluje místní asistent Jiří Jančář?
„Manželka, s níž Tříkrálovku už 15 let koordinujeme, bydlí na Bělidlech od narození a s místními lidmi se dobře zná. Spousta z nich také navštěvuje místní Sokol, kde žena působí jako cvičitelka,“ zdůvodňuje Jančář. „Snažíme se procházet všechny ulice, koledování nám trvá přibližně do 19:00 hodin. Věřte, že už nás ke konci pěkně bolí nohy, ale my zkrátka nemůžeme někoho vynechat.“
Nová královská generace napíná síly pro dobrou věc
„Vyrostli jsme díky vám!“ zní jeden z děkovných sloganů sbírky, neboť jenom díky obětavosti koledníků a štědrosti dárců oslavila „Tříkrálovka“ své čtvrtstoletí. Za 25 let si papírovou korunku nasadily tisíce a tisíce koledníků po celé zemi. Mezi malými králi se objevují potomci někdejších prvních dobrovolníků. Jsou živoucím důkazem pospolitosti a ochoty pomoci bližnímu, které se předávají z generace na generaci.
Podle Dalibora Koláře, který byl v mládí koledníkem a nyní sbírku v Třebčíně organizuje, akce dětem ukazuje, že se nic nezařídí samo: „Aby se daly uskutečnit dobré věci, je potřeba napnout síly a třeba i podstoupit nějaké nepohodlí, např. když při koledě není zrovna ideální počasí,“ vnímá další rozměr sbírky Kolář. „Tento aspekt považuji za velmi důležitý a o to více si vážím toho, že koledníci stále přicházejí a pomáhají.“
Co když ale někde koledníci tzv. „došli“, protože odrostli? V Hněvotíně nedostatek koledníků vyřešili „náborem“ – zveřejnili výzvu na webu farnosti a ve zpravodaji obce. „Kromě toho jsme vytvořili plakáty, kterými jsme prakticky ‚oblepili‘ celou naši obec,“ líčí strategii místní asistent Pavel Komár. „Přihlásili se nám rodiče nových koledníků. Jen díky tomu se podařilo zavítat s koledou opravdu do všech domů v obci.“
Jinde byl zájem naopak tak velký, že namísto tří se v kolednické skupince sešlo i pět králů. A někoho pozitivní zážitek z koledování přiměl k zapojení do dalších aktivit, konkrétně k ministrantství, jak s radostí hlásili z farnosti Klášterní Hradisko.
Pomoc, která těší všechny zúčastněné
Tři krále v obcích netrpělivě vyhlížejí už po Novém roce. „U nás v Třebčíně je tradice už tak zakořeněná, že se mi někteří občané kolem Vánoc připomínají, abychom na ně určitě nezapomněli, že budou na krále čekat. Nebo se domlouvají, jak to udělat, když nebudou v kolední sobotu doma,“ popisuje Dalibor Kolář.
Nejen nadité kasičky, ale také krásné reakce plné vděčnosti a slz dojetí dárců si odnesli koledníci, kteří navštívili pacienty FN Olomouc a Vojenské nemocnice v Klášterním Hradisku. „Zejména pro starší pacienty je tříkrálová koleda tradicí, o kterou by neradi z důvodu své hospitalizace přišli,“ vysvětluje Dagmar Hubená. „Jsme vděční, že se zde podařilo koledování uskutečnit. Návštěvou pookřáli pacienti i personál nemocnice.“
A veskrze kladnou zkušenost se sbírkou má za svou 15letou praxi i Pavel Komár: „Co je na Tříkrálové sbírce originální a výjimečné? Je to: tradice, na kterou navazuje, zapojení velkého množství lidí-dárců a radost, kterou přináší nejen těm, komu výtěžky nakonec připadnou, ale i samotným lidem, kteří pomáhají,“ myslí si Komár.
Charita Olomouc děkuje všem malým i velkým králům, vedoucím skupinek koledníků, místním asistentům Tříkrálové sbírky, koordinátorům, pracovníkům magistrátních, městských a obecních úřadů, duchovním jednotlivých farností a v neposlední řadě všem dárcům.
Foto: Matouš Pelikán