O hlasy čtyřiadvaceti senátorů a senátorek se o funkci rektora UP ucházelo šest kandidátů: rekreolog Ivo Jirásek z FTK, právník Michael Kohajda z PF, fyzik Jakub Navařík z Catrin, fyzik Tomáš Opatrný z PřF, gynekolog, porodník, genetik a současný rektor Martin Procházka a psycholog a kněz Peter Tavel z CMTF. Během volebního zasedání AS UP v pětiminutových projevech seznámili senátory a senátorky se svými představami, kudy by se UP měla v dalších letech ubírat, poté v devadesátiminutové rozpravě odpovídali na položené dotazy, jež se věnovaly jejich představám o prorektorských týmech, financování vysokých škol, mzdové politice, bezpečnosti či vnitřní komunikaci.
Kandidát na nového rektora Univerzity Palackého byl zvolen ve druhém kole. Akademický senát UP se rozhodoval mezi právníkem Michaelem Kohajdou, který v prvním kole získal devět senátorských hlasů, a fyzikem Tomášem Opatrným, pro něhož hlasovalo osm senátorů a senátorek. Ve druhém kole volby Michael Kohajda obdržel čtrnáct hlasů. Ke zvolení bylo podle stanovených pravidel potřeba minimálně třináct hlasů.
Dosavadní rektor Martin Procházka gratuluje svému nástupci Michaelu Kohajdovi | Foto: zurnal.upol.cz
„Děkuji velmi za vaše hlasy, děkuji všem, kteří mě podporovali. Doufám, že vás nezklamu. Stávajícímu rektorovi Martinu Procházkovi děkuji za vše, co pro univerzitu vykonal,“ řekl Michael Kohajda bezprostředně po oznámení výsledku.
Senát svou volbou navrhuje zvoleného kandidáta ke jmenování prezidentu republiky. Výsledky voleb a protokol o volbě kandidáta na funkci rektora UP, jak se volební akt oficiálně nazývá, včetně podkladů na jmenování předá předsedkyně Akademického senátu UP ministru školství.
V novodobé éře obnovené olomoucké univerzity stanulo v jejím čele od roku 1946 třináct rektorů a dvě rektorky. Michael Kohajda bude šestnáctým v řadě. Řídit bude univerzitu, na které v současnosti na osmi fakultách studuje zhruba dvacet tři tisíc studentů a pracuje víc než čtyři tisíce zaměstnanců.
doc. JUDr. Michael Kohajda, Ph.D. (* 1981)
Na Právnické fakultě UP absolvoval magisterský obor Právo a právní věda. Doktorský titul získal a habilitační řízení v oboru finančního práva úspěšně ukončil na Právnické fakultě UK. Na PF UP působí jako akademik téměř dvacet let. Od roku 2020 zastává funkci proděkana – nejprve pro oblast doktorského studia, kvalifikačních řízení a financí včetně investic, v současnosti pak pro oblast vnějších vztahů a investic. Je členem Vědecké rady PF UP a několika oborových rad na právnických fakultách v Olomouci a Praze.
Jeho výzkumné a publikační aktivity se soustředí na finanční právo, zejména na veřejné rozpočty, daně, bankovnictví, pojišťovnictví a kapitálové trhy. Hlavním odborným zájmem jsou pravidla a výkon dohledu v rámci finančního systému. V posledních letech se věnuje také právním pravidlům spojeným s vydáváním a nakládáním s kryptoaktivy. Od roku 2024 je hlavním řešitelem standardního projektu GA ČR Kryptoaktiva jako hrozba pro státní suverenitu. V rámci mezinárodní spolupráce absolvoval řadu zahraničních výzkumných a výukových pobytů v Evropě, USA i Austrálii. Kromě akademické činnosti se úspěšně věnuje právní praxi.
Michael Kohajda je rovněž aktivní v politice. V roce 2014 byl zvolen jako lídr kandidátky subjektu „KDU-ČSL a nezávislí - Pro Šumperk“ do šumperského zastupitelstva. Mezi lety 2014 a 2022 byl členem rady města Šumperk. V komunálních volbách v roce 2022 kandidoval do zastupitelstva Šumperka z 5. místa kandidátky subjektu „Srdcem PRO ŠUMPERK – KDU-ČSL a nezávislí“. Vlivem preferenčních hlasů skončil třetí a obhájil mandát zastupitele města, radním ale již zvolen nebyl. V roce 2013 kandidoval jako nestraník za KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny, ale neuspěl, ve volbách v roce 2021 získal díky preferenčním hlasům mandát poslance Parlamentu ČR za Olomoucký kraj za koalici SPOLU, navržen byl KDU-ČSL. Působí mimo jiné jako člen rozpočtového výboru. Byl i členem speciální vyšetřovací komise sněmovny k tragické události, která se odehrála na Filozofické fakultě UK v prosinci 2023.
Zdroj: zurnal.upol.cz
Foto: zurnal.upol.cz