Mnohem víc peněz pro olomoucké děti chce uvolnit radnice. Podpoří volnočasové akvity i léčbu

Děti nejen z nízkopříjmových rodin chce více podporovat Olomouc. Radnice jim systematicky přispívá na různé aktivity už od roku 2016 z Fondu pomoci olomouckým dětem. „Rodinám rostou náklady, a bohužel se může stávat, že při hledání úspor někteří rodiče omezí v první řadě placené volnočasové aktivity svých dětí. V reakci na to jsme připravili změnu, která dovolí podpořit mnohem více dětí,“ říká náměstkyně pro oblast sociálních věcí Kateřina Dobrozemská.

Radnice chce uvolnit miliony korun na podporu volnočasových aktivit dětí | Ilustrační foto: pixabay.com

Fond pomoci olomouckým dětem nově podpoří zajištění školních a mimoškolních aktivit dětí a žáků ve věku 5 až 19 let a v opodstatněných případech pak dokonce i léčebné či rehabilitační pobyty pro děti ve věku 5 až 18 let. Radní teď schválili změnu statutu fondu, která umožní statutárnímu městu Olomouci významně rozšířit okruh příjemců. Změna musí ještě projít zastupitelstvem, které se sejde 9. prosince. Pokud vše projde bez komplikací, první výzvu by radnice chtěla vyhlásit už v lednu příštího roku.

„Obecným cílem těchto opatření je umožnit dětem z rodin, které dosáhnou na přídavek na dítě, aby mohly využívat školních a mimoškolních aktivit a nemusely se jich jen kvůli ekonomickým důvodům vzdávat,“ vysvětluje primátor Miroslav Žbánek. „Jsme přesvědčeni, že to přispěje k budování pozitivních návyků u dětí. V širším smyslu jde i o inkluzivní opatření s pozitivním dopadem na prevenci kriminality a životní styl nejmladší generace občanů města,“ dodává Kateřina Dobrozemská.

Navržené rozšíření spočívá v zahrnutí dětí v předškolní přípravě a také středoškoláků do 19 let, nově mohou být podpořeny také rehabilitační a léčebné aktivity nemocných dětí. Podle nových pravidel by podpora z fondu mohla zasáhnout přibližně 1500 až 1800 dětí a studentů, tedy odhadem 1000 až 1500 rodin žijících na území města. Fond bude fungovat také pružněji než doposud. Komise, která žádosti posuzuje, by se mohla scházet mnohem častěji, například v měsíčních intervalech.

V rámci jedné výzvy by mohla rodina na potřeby podpořeného dítěte čerpat až 5 tisíc korun, v případech zvláštního zřetele, jako je například zdravotní postižení, až 10 tisíc korun.
INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
TV Morava