Africká výměna: místo elegantních oryxů teď návštěvníci zoo uvidí stádo pruhovaných zeber

Zoologická zahrada Olomouc je podle mezinárodní evidence největším chovatelem oryxů jihoafrických v Evropě. Zakládajícími členy olomouckého stáda byla v minulosti zvířata pocházející přímo z oblasti jejich přirozeného výskytu v Namibii. Od roku 1973 zde došlo k 343 porodům. Na zimu se ovšem oryxi musí stěhovat do zimoviště a ve výběhu je nahradí „pruhovaní koně“.

Zebra Chapmanova z olomoucké zoo | Foto: Zoo Olomouc

„Celou skupinu oryxů je každý rok v podzimním období potřeba přesunout z venkovním výběhu do zimoviště afrických zvířat. V tomto čase je ve stádu již nejedna březí samice, která tam následně i v průběhu zimních měsíců porodí. Mláďata pak poprvé spatří přírodu na jaře, kdy se budou tato zvířata vypouštět do výběhu zpět. Do té doby se mohou návštěvníci těšit pohledu na zebry Chapmanovy,“ uvádí zooložka Eliška Veselá. 


Oryxi jihoafričtí jsou zvířata s distančním chováním – jednotliví členové stáda se drží od sebe navzájem na určitou vzdálenost. Tuto vzdálenost překročí jen při páření, soubojích a ve vztahu matky a mláděte. Současně se ale stádo drží pohromadě, ať už zvířata odpočívají, přemísťují se, nebo se pasou. Jednotlivá zvířata jsou velmi ostražitá a vytváří tzv. hvězdu. Jsou orientována různým směrem tak, že každé je obráceno na jinou stranu a kontroluje tak určitý výsek okolí, takže společně mají přehled o dění, či případném blížícím se nebezpečí v úhlu 360 stupňů.

Zebry Chapmanovy pochází rovněž z Afriky, jejich domovina zahrnuje stejně jako u oryxů Namibii a také Zimbabwe, Jihoafrickou republiku a část Angoly. V přírodě vytvářejí ohromná stáda, základní jednotkou je harém vůdčího samce, až šesti klisen a jejich potomků. 




INZERCE

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
TV Morava
INZERCE
Radio Haná