„Senzory máme v akci v Černovíře, v Týnečku i v Chomoutově. Je to příklad úzké spolupráce města a univerzity, kdy samospráva získává od specialistů aktuální informace,“ zdůraznil primátor Miroslav Žbánek.
Senzory v hodnotě osmdesáti tisíc korun pro město nainstaloval a zprovoznil Jan Brus z Katedry geoinformatiky Univerzity Palackého, zabývající se touto problematikou v Litovelském Pomoraví již několik let. Zaznamenávají údaje o teplotě vody, vzduchu a okolní půdy a sledují i míru zaplavení tůní. Teplota vody má rozhodující vliv na vývoj larev. „Díky vizualizaci údajů z jednotlivých čidel ve webovém prostředí určujeme rozsah a postup zásahu,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.
V oblasti Černovírského lesa proběhla aplikace do zavodnělých ploch. Použitý přípravek na likvidaci larev komárů je bezpečný a ostatním živočichům podle Loyky neuškodí. Cílem je ochrana městských částí Černovír, Hradisko, Chválkovice, Pavlovičky a Týneček. Náklady na preventivní zásah přijdou magistrát na sedmdesát tisíc korun.