„V Zoo Olomouc obývá pavilon Kalahari a do budoucna k tomuto samci přibude i jeho samičí protějšek,“ přibližuje zooložka Elička Veselá. V zajetí se chová jen zřídka, ale tam, kde je chován – například v Zoo Olomouc – představuje velmi atraktivní druh pro návštěvníky i odborníky.
Jeho skákavý pohyb, zvláštní tělesná stavba a tajemná fluoreskující srst z něj činí ideálního „ambasadora“ afrických hlodavců a připomínku, že i méně známá zvířata mají své místo ve světě přírodních pozoruhodností.
Tajemství fluoreskující srsti
Jednou z největších zajímavostí noháče kapského je jeho srst – ta totiž pod ultrafialovým světlem fluoreskuje do růžova. Tento jev byl vědecky popsán teprve nedávno a řadí noháče mezi několik málo známých druhů savců s touto schopností. Přesná funkce tohoto jevu zatím není zcela objasněna – může jít o komunikační prvek, maskování nebo vedlejší produkt složení srsti.
Klokan z nory?
Tělo noháče měří kolem 35 centimetrů, ocas pak přidává dalších 40 centimetrů. Jeho nejvýraznějším znakem jsou mimořádně dlouhé a silné zadní končetiny, které mu umožňují pohybovat se vskutku působivými skoky – jedním odrazem překoná vzdálenost až tří metrů. Rovnováhu pak udržuje pomocí dlouhého ocasu. Noháč kapský je výhradně noční zvíře. Přes den se ukrývá v podzemních norách, které si sám vyhrabává. Chrání ho nejen před žárem slunce, ale i před predátory.
V noci pak vyráží za potravou – živí se hlavně semeny, trávami, kořínky a jinými podzemními částmi rostlin, ale příležitostně nepohrdne ani hmyzem. Z hlediska chování jde o ostražité zvíře s výborně vyvinutým sluchem a čichem. Žije v párech nebo v nepříliš početných skupinkách.
Podívejte se i na video, kde je noháč ve svém novém domově.