O to náročnější situace na místě panovala. Z preventivních důvodů musel být evakuován dětský tábor v Dolních Nětčicích. Ve spolupráci s místními dobrovolnými hasiči bylo 42 dětí a 8 dospělých transportováno do místního kulturního domu.
"Na operačním středisku jsme přijali během neděle stovky oznámení, zaměstnaly nás nejen bouřky, ale od rána jsme vyjížděli na Jesenicku a Šumpersku také kvůli silnému větru. Operační technici museli hovory vyhodnotit a poté v terénu koordinovat desítky jednotek. V akci jich bylo více než 120, což je téměř 500 hasičů. Na některých místech pracujeme ještě i nyní," uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.
Po bouřkách hasiči ve 115 případech odstraňovali stromy z komunikací, domů, automobilů i z železniční trati. Ve 49 případech museli odčerpat vodu ze zatopených podjezdů, komunikací, sklepů i rodinných domů a na mnoho míst instalovali preventivně pytle s pískem. "Řešili jsme poškozené střechy, čistili jsme koryta toků, propustky i kanalizační vpusti od naplavenin," doplnila Lucie Balážová s tím, že tato činnost se týkala 69 případů.
Například v Hrušce museli hasiči vytahovat auto z koryta toku, v Osece nad Bečvou jiný uvízlý vůz vytahovali z bahna. Poškozené střechy zajistili provizorně například na budově školy v Plumlově nebo na objektech ve Vincencově, Dřevnovicích, Čelčicích či v Prostějově. V Lobodicích dokonce vichr poničil střechu kostela, kterou pak hasiči zabezpečili. V Němčicích nad Hanou spadl strom na auto.
Velmi náročná byla situace pro jednotky především na Přerovsku, kde se přehnaly přívalové bouřky již ve středu a ve čtvrtek. V těchto místech se po celý víkend likvidovaly následky bleskové povodně, takže další bouřky situaci ještě zkomplikovaly.
Foto: HZS Olomouckého kraje
Foto: HZS Olomouckého kraje
Foto: HZS Olomouckého kraje
Foto: HZS Olomouckého kraje
Foto: HZS Olomouckého kraje
Foto: HZS Olomouckého kraje
Foto: HZS Olomouckého kraje