Olomoučtí krajští kriminalisté stále usilovně pracují na objasnění vraždy mladé ženy ve videopůjčovně ve Šternberku z 29. 7. 2005. S využitím AI se jim z původního identikitu podařilo vytvořit pravděpodobnou podobu pachatele po 20 letech „přirozeného stárnutí“.
"S žádostí o pomoc se nyní opět obracejí i na širokou veřejnost. S případnými poznatky a informacemi jak k samotnému případu, tak k podobiznám pachatele mohou občané kriminalisty kontaktovat prostřednictvím linky 158," uvedla Marie Šafářová, tisková mluvčí Policie ČR.
Vrah před dvaceti lety vstoupil do provozovny na náměstí a zamknul dveře klíči, které byly v zámku. Podle zjištění policie zaměstnankyni půjčovny nejprve znásilnil a poté ji zavraždil. Pachatele sice zachytila v provozovně kamera, záznam byl ale velmi nekvalitní a v podstatě nepoužitelný. Tehdy mělo jít o muže ve věku 26 až 35 let, dnes by mu tedy bylo okolo padesátky. Muž byl dle pozdějšího svědectví vysoký okolo 190 centimetrů a měl světlé či rezavé vlasy. Kriminalisté prověřovali stovky mužů ze Šternberka a okolí, prověřovali i DNA, které na místě činu vrah zanechal, ale pachatele nenašli.
Promlčecí lhůta znamená, že i kdyby byl pachatel později, po jejím uplynutí, vypátrán, trestný čin již není postihnutelný a zločinec již nemůže být za svůj zločin odsouzen. Policie by ani nemohla vznést obvinění. Ve většině evropských zemí je promlčecí lhůta u závažných trestných činů delší než u nás a v anglosaském právním systému jsou případy vražd zcela nepromlčitelné. Podle dnes platného českého trestního zákoníku je sice promlčecí lhůta u trestného činu vraždy, spáchané zvláště surovým způsobem, třicet let. Problémem tohoto konkrétního případu však je, že vražda ve Šternberku se stala v roce 2005 a tak se na ni od počátku vztahuje tehdy platná délka promlčecí lhůty, která byla jen dvacet let.