Takto začíná čerstvá tisková zpráva Muzea umění Olomouc, která avizuje novou instalaci na ohradě v Denisově ulici. Na první pohled jde o velmi zajímavou novinku, která by jistě potěšila především ornitology, ale i všechny další příznivce přírody. Jenže ve skutečnosti jde mnohem pravděpodobněji o výtvarný happening.
Ve zprávě se píše o vzácném druhu ptáka holub posvátný (columba sacralis). "Na našem území se holub posvátný neobjevuje od roku 1959, kdy byl poslední exemplář pozorován v Praze. Nová podoba Ohrady slouží k edukaci a informování veřejnosti o nálezu, ale zároveň nabízí také praktickou funkci pro samotné holuby. Lacina jako architekt totiž v současnosti vyvíjí speciální krmítko, které poslouží jak holubům, kteří jsou v městském prostředí odkázáni na přikrmování, tak veřejnosti, která bude moci holuby pozorovat, aniž by je rušila." Z toho vyplývá, že by se u ohrady či za ní měl ještě objevit nějaký další artefakt.
"Unikátní nález nás však staví před dvě otázky: Co bude nové pozorování holuba posvátného znamenat pro současnou středoevropskou ornitologii? A co bude se SEFO?" píše se v tiskové zprávě. Tato část sdělení hraje na v Olomouci citlivou strunu emotivních reakcí veřejnosti na projekt budovy SEFO.
Problém je ale v tom, že jednak dost pravděpodobně žádný druh holuba uvedeného jména neexistuje, a za druhé i v tom, že si sami zaměstnanci muzea umění myslí, že jde o umělecký a nikoliv ornitologický projekt :-)
Foto: Muzeum umění Olomouc