Horská dráha míří do Olomouce. Metropol nabídne unikátní film o hraniční poruše osobnosti.

Život jako na horské dráze. Strmé stoupání a prudké pády. Takový je podle mnoha svědectví život s hraniční poruchou osobnosti. Olomouc zažije za pár týdnů premiéru prvního a jedinečného dokumentu o tomto fenoménu. Při pražské premiéře bylo zcela vyprodáno.

Olomouc zažije premiéru Horské dráhy

Startuje tour po českých kinech s dokumentárním filmem Jonáše Motyčky o lidech, kterým do života vstoupila hraniční porucha osobnosti (HPO). „Horská dráha je unikátní dílo, které si dává za cíl destigmatizaci duševních onemocnění – nic podobného v České republice ještě nevzniklo,“ tvrdí režisér Jonáš, který sám trpí diagnózou HPO a ve snímku má navíc roli průvodce čtyřmi příběhy.

Rebeka, Taisa a Kuba...tři jména mladých lidí, kteří byli nuceni přizpůsobit život své diágnóze, doplňuje příběh Martiny, která jako čtvrtý aktér filmu vstupuje do děje jako člověk jejíž osud je spojený s hraniční poruchou jinak. Martina totiž reprezentuje skupinu blízkých...její dcera si kvůli této diagnóze sáhla na život. „Ve filmu skrze rozhovory a zdokumentování jejich prostředí přiblížíme, jaké to je mít život protkaný touto nemocí – zároveň chceme dát naději, že  bojovat se s HPO vyplatí,“ uzavírá Jonáš.

Olomoucká premiéra se odehraje 21. května od 20 hodin v kině Metropol


Co je hraniční porucha osobnosti?

Hraniční porucha osobnosti (přesně: emočně nestabilní porucha osobnosti hraničního typu, dále jen HPO) je nejčastější poruchou osobnosti v populaci. Lidé s touto poruchou žijí v extrémech – buď je situace černá, nebo bílá. Buď milují, nebo nenávidí. Buď se mají nádherně, nebo jsou v hrozné depresi – nic mezi tím. Hraničáři, jak sami sebe lidé s touto poruchou nazývají, to nemají ve svém životě vůbec jednoduché. A určitě to nemají lehké ani jejich blízcí. Často je tato diagnóza nazývána rakovinou duše. Lidé s HPO se potýkají s velkými emočními výkyvy, depresemi, sebepoškozováním, negativním sebeobrazem, nízkým sebevědomím. Časté jsou také poruchy příjmu potravy (anorexie, bulimie aj.), stavy jako depersonalizace či disociace. Sebepoškozování, sebevražedné myšlenky a pokusy o sebevraždu je dostávají do péče psychiatrických léčeben. U HPO je nejvyšší riziko dokonaných sebevražd – pravděpodobnost sebevraždy je u nemocných až 400×vyšší než u zdravého člověka.

Zdroj: Centrum J. J. Pestalozziho, o.p.s.
INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
Chata Kouty